SEDAŞ İşçileri Ek Zam için Eylemde

TES-İş ile SEDAŞ arasında bulunan 6 aylık enflasyon zammı anlaşması, yüzde 15'e tekamül ediyordu. Bunun üzerine iyileştirme isteyen TES-İŞ Sendikası ile SEDAŞ Genel Müdürlüğü arasında yapılan görüşmeden sonuç çıkmadı.

featured

SAKARYA – Dün sabah SEDAŞ Sakarya Genel Müdürlüğü önünde toplanarak eylem yapan SEDAŞ işçileri, bugün de sendika öncülüğünde toplanarak SEDAŞ Gebze binası önünde eylemine devam etti.

Yapılan açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı:

“Arkadaşlar,  bildiğiniz üzere 01.01.2022 tarihi itibari ile başlayan  toplu iş  sözleşmesi görüşmelerimiz, 2 yıl süre  geçerli olmak üzere 11.04.2022 tarihinde bağıtlanmıştır. Geçen bu süre zarfında, ekonomik kriz, yüksek enflasyon ve  fahiş  zamlar toplu iş sözleşmesi ile aldığımız ücretleri eritmiş,  alım gücümüzü çok düşürmüştür.

Üyelerimizin yaşadığı bu ağır yoksullaşma ve reel ücret kayıplarını bir nebze olsun azaltmak için ek ücret zammı protokolü yapma çabası ve mücadelesi  kaçınılmaz bir hale gelmiştir.

Ardı ardına yapılan zamlar, işçilerin alım gücünü alabildiğine düşürmüş, aldığımız ücret zamlarını eritmiştir. Arkadaşlarımız sağanak halinde yağan zam dalgasının altında inim inim inlemekte, bugünü nasıl geçireceğini bilememekte,  yarını için ise  daha fazla kaygı duymaktadır. Hiçbir mal ve hizmetin fiyatının düşmesi, ucuzlaması söz konusu değildir. Aksine fiyat artışları sürmekte, piyasada ki kar topu etkisi giderek büyümektedir.

TÜİK tarafından açıklanan resmi enflasyonun gerçeği yansıtmaktan çok uzak olduğu her kesim tarafından bilinmektedir.  3 Ocak’ta açıklanan, 6 aylık % 15,2 enflasyon gerçeği yansıtmaktan çok uzaktır. Son yıllarda üyelerimiz giderek fakirleşmekte alım güçleri düşmektedir. Gündelik hayatlarını sürdürmek için açıklarını borçla kapatma yoluna gitmekte ve bu amaçla bankalardan kredi kullanmak zorunda kalmaktadırlar. Açlık ve yoksulluk düzeyinde yaşamlarını sürdürmek durumunda kalan üyelerimiz, ağır koşullarda sadece fiziken değil, ruhsal olarak da  çöküntü yaşamaktadır.

Bizler enerji işçileri olarak tüm üretim ve imalat sektörlerinin kaynağı ve lokomotif gücüyüz.  Bütün olumsuz hava ve saha koşullarında sel, deprem, pandemi dönemlerinde Ailelerimizi ikinci plana bırakıp daha hızlı ve kesintisiz enerji vermenin neferleriyiz. Yıl içerisinde konulan iş hedeflerini tutturanlarız.  Ama sonuç açlık ve yoksulluk. Bu sürdürebilir değildir. Bıçak kemiğe dayanmıştır.

Üyelerimizin bu ücretlerle yaşaması, asgari ihtiyaçlarını karşılaması mümkün değildir. Artan tüketici enflasyonlarının piyasa gerçeklerini karşılamadığı gibi birde üzerine kira artışlarının astronomik seviyelere çıkması işçileri huzursuz etmiş ay sonunu nasıl getireceğim diye kara kara düşünmeye sevk etmiştir. Üyelerimizin içine girdiği bu cendereden kurtulmaları, biraz olsun nefes almaları için  toplu iş sözleşmesinin tadil edilerek ek ücret zammı yapılması zorunlu ve kaçınılmaz hale gelmiştir. Öte yandan, üyelerimizin 1 gün dahi bekleyecek sabrı da kalmamıştır. Bu nedenle ek ücret zammı talebinin bir an evvel uygulanması kaçınılmazdır.

Sendikamız, işçilerin ücretlerinin biraz olsun rahatlatıcı bir duruma gelmesi için ek ücret zammı protokolü yapılması talebinde bulunmuştur. Şimdi sıra 2022 Temmuz ayında beyaz yaka çalışanlarına %40 ek ücret zammı artışı yapan ve bu yıl Ocak ayında  %70 seviyesinde ücret zammı artışı yapan işverenimizdedir. İş barışının devam edebilmesi için işçilerin bu haklı talebinin gereğini yerine getirmelidirler.

Ek ücret zammı talebimiz kabul görene kadar müzakerelere devam edeceğiz. Gerek masada gerek sosyal medyada gerekse de sahada mücadelemiz hakkımız olan ücret artışını alıncaya kadar  devam edecektir.

ÜRETENİZ, HAKLIYIZ, HAKKIMIZ İSTİYORUZ…”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!