İşçi Sınıfına Reva Görülen Açlık: Asgari Ücret Yine Açlık Sınırı Altında!

Türk-İş tarafından hazırlanan 'Açlık ve Yoksulluk Sınırı' araştırmasına göre, açlık sınırı 8 bin 864 TL'ye yükselerek asgar ücreti geride bıraktı.

featured

İSTANBUL – Sürekli yükselen enflasyon oranlarıyla her geçen gün artan hayat pahalılığı, yoksulluğu ve açlığı tüm coğrafyaya yaymış durumda. On milyonlarca insanın açlık sınırı altında yaşadığı ülkemizde asgari ücret yeniden açlık sınırı altına düştü.

Türk-İş tarafından hazırlanan ‘Açlık ve Yoksulluk Sınırı’ araştırmasına göre, ocak ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 8 bin 864 TL’ye yükseldi. Yoksulluk sınırı ise 28 bin 875 TL’yi buldu.

Türkiye’de asgari ücret yeni yılda yüzde 54 oranında zamlanarak 8 bin 507 TL’ye yükselmişti. Yapılan asgari ücret artışının ardından market raflarındaki bütün ürünlerin fiyatı değişerek katlandı. Türk-İş’in ‘Açlık ve Yoksulluk Sınırı’ araştırmasının verilerine göre, Türkiye’de açlık sınırı 8 bin 864 TL’ye yükselerek yeniden asgari ücretin üzerine çıktı.

Bir ailenin aylık kira, ulaşım, fatura, eğitim, sağlık, giyim gibi tüm harcamalarını kapsayan yoksulluk sınırı ise, ocak ayında 28 bin 875 TL’ye yükseldi.

GIDA ENFLASYONU YÜZDE 108

Araştırmaya göre dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 9,02 oranında gerçekleşti.

Türk-İş’ten yapılan açıklamada, “Cumhuriyetin 100. yılının ilk ayında yıllık gıda enflasyonu yüzde 108’e, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı olan ‘açlık sınırı’ ile ‘asgari ücret’ arasındaki açık şimdiden 360 TL’ye gelmiş oldu” denildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!