ADANA – Seyhan ilçesine bağlı Sarıyakup Mahallesi’nde ayakkabı firmaları için saya diken işçiler, yüzde 30 zam talebiyle iş bıraktı. Atölyelere kilit vuran işçiler, zam taleplerini yerine getirilmesini istedi. İş yerlerinin bulunduğu Arasta’ta bir araya gelen işçiler, kendi aralarında zam talebini konuştu.

Atölyelerin yüzde 10 ila 15 civarında zam verdiği söyleyen saya işçileri, kendilerine en az yüzde 30 zam verilmesini talep etti.  Kayıt dışı çalıştıkları için pandemi döneminde işsiz kaldıklarını anlatan işçiler, patronların yaşananları fırsata çevirmelerine izin vermeyeceklerini belirtti.  Her şeye yüzde 30 ila 40 arasında zam yapıldığını ancak konu iş ve emek olunca yüzde 10 zam verildiğini dile getiren işçiler, “Asgari ücrete bile yüzde 20 gelmiş. O bile kurtarmaz ama biz kalifiye elemanız bunu bile alamıyoruz. Bedel ödeyen hep sayacı oluyor. Böyle giderse iş diktirecek sayacı da bulamayacaklar” dedi.  

İlgili Haber:  Kartal Belediyesi İşçileri Grev Başlattı

‘İŞ BAŞI YAPMAYACAĞIZ’ 

Ayakkabı İmalatı Çalışanları Derneği Başkanı Mustafa Özay, “Asgari ücret zammı yüzde 21,6’dır. Neredeyse 3 bin TL artı SGK primi. Bu vasıfsız olanlar için. Buradaki arkadaşlarımızın çoğu usta olana kadar 10-15 yılını mesleğe veriyor ve hepsi kalifiye eleman. Aylığı 3 bin TL’ye dahi gelmiyor. Sigorta zaten yok. Yüzde 30 zam istiyoruz. Var gücümüzle direneceğiz. Zam yapılmadığı takdirde iş başı yapmayacağız” şeklinde konuştu.