R.T.Erdoğan Üniversitesi’ndeki Taciz İddialarını Haberleştiren Gazeteciye 2 Yıl Hapis!

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nde 2017’de bir akademisyenin öğrencilerine yönelik mobbing ve taciz iddialarını haberleştiren Gazeteci Gençağa Karafazlı’ya 2 yıl hapis cezası verildi.

featured

RİZE – Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Spor Bilimleri Akademisi öğretim görevlisi Doçent Serkan Hacıcaferoğlu’nun 2017 yılında öğrencilerine yönelik mobbing ve taciz iddialarını haberleştirdiği için yargılanan Gazeteci Gençağa Karafazlı’ya ‘özel yaşamın gizliliğini ihlal ettiği’ gerekçesiyle 2 yıl hapis cezası verildi, ceza ertelendi.

“GERÇEKLERİ YAZMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Gazeteci Gençağa Karafazlı, karar sonrası adliye çıkışında açıklama yaptı.

Karafazlı, “Bazı öğrencilerin velileri bu yaşananlarla ilgili bizlere ihbarda bulunmasıyla beraber konuyu araştırdık, öğrencilerle görüşerek bu olayı biz haberleştirdik. Eğer biz bu haberi yayınlamamış olsaydık 2017’den 2020 yılına kadar üniversitedeki öğrencilerimize yönelik bu taciz ve mobbing devam edecekti. Aslında şaşırmadık çünkü bu karar basın özgürlüğüne ifade ve düşünce özgürlüğüne daha da önemlisi halkın haber alma ve yayma hakkını yok sayan bir karardır. Bu karar özgür basını susturma halkın haber alma ve yayma hakkını engelleyen hukuk dişi bir karardır. Bu karar öğrencilerimizin eğitim ve öğretim özgürlüğünü engelleyen bir karar olarak tarihin kara sayfalarında yerini alan bir karardır. İstiyorlar ki iktidarın ve yandaşların yolsuzluklarını, adaletsizliklerini hırsızlıklarını yazmayalım halk görmesin duymasın. Bu kararın anlamı budur. Bunun için onlarca gazeteci arkadaşımız hakkında soruşturmalar açılmış onlarca arkadaşımız hapishanelere atılmış onlarcası ise saldırıya uğramıştır. Bu karar özgür basına halktan yana halkın haber alma yayma hakkını koruyan gazetecilere yönelik hukuk dışı bir karardır. Bütün bu, haksız, adaletsiz hukuksuz mahkeme kararlarına ve baskılara karşı bizleri kimsenin susturamayacağını, korkutamayacağını Rize Adliyesi önünde güç sahiplerine karşı açık bir dille bir kez daha haykırıyoruz. Susmayacağız gerçekleri yazmaya devam edeceğiz” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!