Taksim Meydanı Emekçi Kadınlara Kapatılıyor: Bariyerler Kuruluyor

Sermaye devletinin emekçilere ve halk muhalefetine karşı düşmanlığının ve aynı zamanda tarih bilinciyle direnişin ve inadın da bir örneği Taksim Meydanı. Her 1 Mayıs'ta emekçilere kapatılan Taksim, bugünde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için bir araya gelecek olan kadınlara kapatıldı.

featured

İSTANBUL – Taksim Meydanı, tekellerin defilelerine, otomobil firmalarının sergilerine sürekli açıkken meydanın asıl sahibi olan emekçilerin, gençlerin, kadınların eylem ve etkinliklerine kapatılıyor. O meydanda akıttıklar işçilerin kanını, emekçilerin tarih bilincini, devrim ve demokrasi mücadelesini böylece engelleriz sanıyorlar. Ancak kitlelerin Taksim ısrarı da hiç bitmiyor ve bitmeyecek.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesi ile emekçi kadınların Taksim’e çıkma ve eylemlerini burada yapma ihtimaline karşı birkaç gün önceden başlayan, dün bariyeler getiren sermaye devleti, bugünde kolluk yığmaya ve bariyerler çekmeye başladı.

Beyoğlu Kaymakamlığı, toplantı, gösteri ve yürüyüş yasağı getirirken, İstanbul Valiliği’nin kararı doğrultusunda Taksim ve Şişhane metro istasyonları ile Taksim-Kabataş Füniküler Hattı saat 14.00’ten itibaren kapatıldı.

Beyoğlu Kaymakamlığı bugün ilçe sınırları dahilinde her türlü basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma, çadır kurma, bildiri dağıtma gibi eylemlerin yasaklanmasına karar verdi. İstanbul Valiliği’nin kararı doğrultusunda Emniyet Müdürlüğü de Taksim, Şişhane ve çevre sokaklarda geniş güvenlik önlemleri alarak, bölgeye giriş çıkışı önlemek için bariyerler oluşturdu.

METRO, TAKSİM VE ŞİŞHANE’DE DURMAYACAK

İstanbul Valiliği’nin kararı doğrultusunda M2 Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı Taksim istasyonu, Şişhane istasyonu İstiklal Caddesi giriş-çıkışı ve F1 Taksim-Kabataş Füniküler Hattı saat 14.00 itibarıyla işletmeye kapatıldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!