Oppo’da Yüzlerce İşçi İşten Atıldı: İşçiler Fabrika Önünde Eyleme Geçti

Tuzla’da cep telefon markası Oppo ürünlerinin üretimi yapılan fabrikada çalışan yaklaşık 500 işçi, küresel kriz gerekçesiyle işten çıkarıldı. İşten çıkarılan işçiler fabrika önünde eyleme başlayarak yaşanan işçi kıyımını protesto etti.

featured

İSTANBUL – Tuzla’da bulunan ve Oppo ürünlerinin üretiminin yapıldığı fabrikada, sendikalaşmaları ve küresel kriz öne sürülerek yaklaşık 500 işçi işten çıkarıldı. İşten atılan Oppo çalışanları işten atmaları protesto etmek için Oppo üretim fabrikasının önünde bir araya geldi.

İşçiler yaşanan işçi kıyımını ve sendikanın sessiz kalmasını protesto etti. Toplanan işçiler fabrikanın önünde slogan atarak fabrika yönetiminden açıklama yapılmasını istedi.

“ÇOK MAĞDUR EDİLDİK”

İşten çıkarılan işçi Şirin Aydın, “Ben kronik hastayım. İşten çıkarıldığım için ilaçlarımı alamıyorum. Benim kullandığım ilaçların fiyatı 13 bin TL ben ve 2 arkadaşım işe girerken durumumu söylemiştim biliniyordu. Bu söylentiler çıkınca ben ve 2 arkadaşım durumu öğrenmek için fabrika sorumluları ile iletişime geçtik bize böyle bir şeyin olmadığını söylediler. Ben şimdi ilaçlarımı alamıyorum. Sendikadan kimse bizimle iletişime geçmedi. Çok mağdur edildik” dedi.

İşten atılan işçi Mesut Baydi, ise şunları söyledi:

“Ben Oppo çalışanıyım aynı zamanda Oppo depo sorumlusuyum. Bizi 28 Aralık’tan itibaren tatile çıkardılar. 3 Ocak itibariyle arkadaşlarımızı telefonla teker teker arayarak işten çıkarıldıklarını söylemeye başladılar. Bazı arkadaşlarımıza ise evlerine işten çıkarıldıklarına dair noter imzalı kâğıtlar gitmiş.

Arkadaşlar beni arayıp söyleyince haberim oldu. Sonrasında beni telefonla arayarak işten çıkarıldığım söylendi. Biz buradayız bize bir açıklama yapılmasını istiyoruz.”(İHA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!