Metin Lokumcu Davasında Sanık Emniyet Müdürü ‘Sorumlu Kaymakam’ Dedi

Dönemin Başbakanı Erdoğan'ın talimatıyla polis saldırında yaşamını yitiren Metin Lokumcu'nun ölümüne ilişkin davada, ilçe emniyet müdürü sorumluluğu kaymakamın üzerine attı. "Emri Hopa Kaymakamı verdi" dedi.

featured

TRABZON – Artvin’in Hopa ilçesinde, dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla halka yönelik yoğun biber gazı saldırısında Metin Lokumcu’nun yaşamını yitirmesine ilişkin davanın ikinci duruşmasına Trabzon 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Erdoğan’ın 31 Mayıs 2011’de kente ziyareti sırasında polis saldırısında Lokumcu’nun yaşamını yitirmesinden sorumlu tutulan dönemin il ve ilçe emniyet müdürlerinin de aralarında bulunduğu 13 polis “taksirle ölüme neden olmak” suçundan yargılanıyor. Sanık polislerden 9’u duruşmaya katıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Züleyha Gülüm, Oya Ersoy ve Murat Çepni, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan, İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, Artvin Barosu Başkanı Ayla Varan, Ankara Barosu Başkanı Kemal Koraner, Trabzon Barosu Başkanı Sibel Suiçmez ve Diyarbakır, Giresun, Samsun, Denizli, Antalya baroları ile CHP milletvekilleri de duruşmayı takip etti.

BAROLARIN MÜDAHİLLİK TALEBİ REDDEDİLDİ

Duruşmada ilk olarak söz alan TBB Başkanı Erinç Sağkan, davanın uzun bir mücadele sonucu başladığını hatırlattı. Geçen celsede katılım talebinde bulunduklarını anımsatan Sağkan, “Bugün ben de bu talebi tekrar dile getirmek istiyorum. Yaşanan olay bir kişinin kasten ya da taksirle öldürülmesi değil. Yaşanan olay herkesin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını savunan birisinin davasıdır. Çevre ve yaşam hakkından kaynaklanan yükümlülüklerimiz vardır. Dosyaya katılma talebimizin kabul edilmesini istiyoruz” dedi.

Sağkan’ın ardından İstanbul, İzmir, Ankara, Artvin, Trabzon, Giresun, Samsun, Denizli, Diyarbakır ve Antalya barolarının temsilcileri de davaya katılma talebinde bulundu. TTB ve baroların katılım talepleri mahkeme heyeti tarafından reddedildi.

SANIK POLİS ÜNLÜ: SORUMLU KAYMAKAM

Ardından savunma yapan sanıklardan dönemin Hopa İlçe Emniyet Müdürü Fatih Ünlü, alandaki sorumluluğunun eylem için toplanan grubu ikna ve ikaz olduğunu iddia etti. Başka bir sorumluluğu olmadığını ileri süren Ünlü, “Böyle bir emir verme yetkim de yoktu. Benim görevli olduğum dönemde Hopa’da çevik kuvvet birimim yok. Olmadığı için de envanterim de yok. Bu müdahalede idare amiri değildim. Miting alanında görevli olduğum için hiçbir yetkimin olmadığı için toplumsal olaylara müdahale mülki idare amiri tarafından verilir. Yetkim yokken, yetki aşımı olduğunu söylemek mümkün değil. Heyetiniz karşısında bulunan arkadaşların sorumlu olmadığını gerçek sorumluların da burada olmadığını belirtmek isterim” dedi.

Ünlü, mahkeme başkanının “Kimdir gerçek sorumlular. Müdahale emrini kim verdi” sorusuna “Dönemin Hopa Kaymakamı vermiştir” diyerek kaymakamın yargılanması gerektiğini söyledi.

Ünlü, çevik kuvvet birimi, envanteri olmadığını öne sürerken, halkın üzerinde kullanılan ve Metin Lokumcu’nun ölümüne neden olan kimyasallar içeren gaz bombaları ve biber gazlarının nasıl kullanıldığını açıklamadı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!