Metin Lokumcu Davası Ertelendi: ‘Bu Dava Metin Lokumcu’yu Aştı’

Hopa'da yoğun biber gazı kullanımı nedeniyle katledilen Metin Lokumcu'nun ölümüne ilişkin dava görülüyor. Sanık Muharrem Armağan, kendisine sorulan sorulara verdiği yanıttı, Lokumcu'nun yaşamını yitirmesine neden olan yoğun biber gazı kullanımına "gerektiği kadar kullanıldı" yanıtını verdi. Mahkeme heyeti avukatların SEGBİS ile yargılamanın yapılamayacağı sözlerine sonunda ikna olarak, sanıkların duruşmaya getirilmesi kararı verdi ve duruşmayı Ocak ayına erteledi.

featured

ARTVİN– AKP şefi/Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başbakan olduğu 31 Mayıs 2011’de Artvin’in Hopa ilçesine yaptığı ziyaret sırasında polis saldırısında kullandığı biber gazından dolayı yaşamını yitiren Metin Lokumcu’nun ölümüne ilişkin açılan dava görülmeye başlandı.

Aradan geçen 10 yılı aşkın sürenin ardından Asliye Ceza Mahkemesi’nin görevsizlik kararı vermesiyle Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkeme’nde başlayan davada dönemin il ve ilçe emniyet müdürlerinin de aralarında bulunduğu 13 polis “taksirle ölüme neden olmak” suçundan yargılanıyor. Duruşmada Metin Lokumcu’nun ailesi, avukatları ve sanık polislerin avukatları hazır bulunurken, sanıkların 9’u duruşmaya Ses ve Bilişim Görüntü Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı. Duruşmaya ayrıca Türkiye’nin birçok yerinden baro başkanları katıldı.

BAROLARIN KATILIM TALEBİNE RET

Duruşmada söz alan İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, doğasına sahip çıkan Metin Lokumcu’nun bugün ne kadar haklı olduğunun ortaya çıktığını ifade etti. Adaletin 10 yıl 6 ay sonra tesis edilmeye çalışıldığının altını çizen Yücel, geç gelen adaletin Metin Lokumcu’yu bir kere daha öldürdüğünü aktardı. Yücel ayrıca İzmir Barosu adına davaya katılım talebinde bulundu.

Yücel’in ardından söz alan Artvin Barosu Başkanı Ayla Varan, Ankara Barosu Başkanı Kemal Koranel Zonguldak Barosu’nu temsilen Yakup Okumuşoğlu, İstanbul Barosu, Bursa Barosu temsilcileri ve Trabzon Baro Başkanı ve Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Sibel Suiçmez baroları ve Türkiye Barolar Birliği adına davaya katılım talebinde bulunundu. Baroların yanı sıra Özgürlük İçin Hukukçular Derneği ve Çağdaş Hukukçular Derneği temsilcileri de davaya katılım talebinde bulundu.

Sanık avukatları suçtan doğrudan zarar görenlerin harici, katılım taleplerinin reddini isterken mahkeme heyeti, baroların ve derneklerin duruşmaya katılım talebini reddetti.

EYÜBOĞLU: BU DAVA METİN LOKUMCU’YU AŞTI

Duruşmada söz alan müşteki avukatları sanıkların SEGBİS ile değil mahkemede hazır bulunmaları talebinde bulundu. Ekranda 9 kişiyi görmenin mümkün olmadığını belirten Avukat Meriç Eyüboğlu “Sorgular başlayınca konuşanı büyüteceksiniz, diğerleri ne yapıyor göremeyeceğiz. Kötü bir iddianameyle, uzun bir yolculukla buraya kadar geldik. Burada Eşkiyalar diyarı Hopa’dan gelenler var. Bu sava Metin Lokumcu’yu aşan bir dava. Kimyasal gaz kullanımı açısından toplumsal olayları etkileyeceğinden buradaki insanların sanıkları görme hakkı var. Bu insanlar 10 yıl 6 ay 20 gündür sanık görmek için bekliyor. Onların gözlerine bakmak istiyorlar. Yargılamanın seyri açısından, adaletin tecelli etmesi açısından sanıkların burada olması gerekiyor. Teşhis açısından önemli olacak sanıkları göremiyoruz, duyamıyoruz. Bizi bırakın, siz bile sorgu yapamıyorsunuz” dedi.

Sanık polis Erol Darcan’ın avukatı da müvekkilini görmediğini belirterek yargılamanın yüz yüze yapılmasını istedi. Fakat bu talep de mahkeme heyeti tarafından reddedildi.

‘GAZ KULLANIMINA İLİŞKİN EMİR VERMEM SÖZ KONUSU OLAMAZ’ İDDİASI

Daha sonra sanıkların sorgulamasına geçildi. Dönemin Artvin İl Emniyet Müdürü sanık Muhsin Armağan, başbakan gelmeden önce alanı kontrol ettiklerini söyledi. Alanda miting için gelenler haricinde toplanma tespit edildiğini aktaran Armağan, “Toplanan grubun, miting alanını provoke ettiği bilgisi geldi. Ben ilçe merkezine intikal ettiğimde, hastaneye bir şahsın kaldırıldığı, hayatını kaybettiğini öğrendim. Gaz kullanımına ilişkin emir vermem söz konusu olamaz o sırada Sarp Sınır Kapısındaydım. Çevik kuvvetin planlamasını ilçe emniyet müdürü yapmıştır. Alanda bulunan emniyet müdür yardımcısı Tayfun Vardarlı talimatlardan sorumluydu” diye belirtti.

Duruşma müşteki avukatlarının sanık Muhsin Armağan’a sorularıyla devam etti. Avukat Eyüboğlu, “31 Mayıs 2011’de talimatları Kaymakam mı verdi? Ne kadar ne oranda gaz kullanacağını o mu belirledi?” sorusuna sanık Armağan, çevik kuvvet birim amirinin emriyle hareket edildiğini belirtti. Sanık Armağan, Metin Lokumcu’nun yoğun gaz kullanımından yaşamını yitirdiği olay günü, yeteri kadar gaz kullanıldığını iddia etti.

AV. VARAN: SAĞLIKSIZ ORTAMDA NASIL YARGILAMA OLACAK

Artvin Baro Başkanı Ayla Varan, “Bu sağlıksız ortamda nasıl olacak bilmiyorum. SEGBİS yüzünden hiçbir şey anlamıyoruz” diyerek mahkemeye tepki gösterdi. Avukat Varan, sanığa, “Biz Artvin’de eylemlerde şansa mı yaşıyoruz? Erzurum’dan gelen kişiler mi yönetiyor bu işleri Kullanılan gazların son kullanma talimatlarından, kimyasal gaz olduğundan haberi var mı?” sorusunu yöneltti.

Sanık Muhsin Armağan ise “İçişleri bakanlığı tarafından belirlenen toplumsal olaylarda kullanılan gazlardır. Gerekli ikazlar yapılmasına rağmen provoke olmasından kaynaklı, dağılmayınca mukavemete kalkışmıştır. Müdahale başlamıştır” yanıtını verdi.

SANIKLAR DURUŞMAYA GETİRİLECEK

Mahkeme heyeti, sanıkların SEGBİS ile dinlenilmemesi, bizzat duruşmada hazır bulunulması kararını vererek duruşmayı 6 Ocak 2022 tarihine erteledi.

AV. EYÜBOĞLU: GÖZLERİMİZE BAKARAK İFADE VERECEKLER

Duruşma sonrası adliye önünde açıklama yapıldı. Açıklamaya HDP Milletvekili Zeynel Özen de katıldı.

Açıklamada konuşan avukat Meriç Eyüboğlu, sanıkların duruşmaya SEGBİS ile katılmalarına tepki gösterdi. Sanık sorgularının bu yöntemle anlaşılır olmadığını belirten Eyüboğlu, 3 saat boyunca hakime yargılamanın böyle olmayacağını anlatmaya çalıştıklarını belirtti. Mahkemenin SEGBİS kararından sonunda vazgeçtiğini aktaran Eyüboğlu, “Biz Türkiye’nin her yerinden buraya geliyorsak. Sanıklarda buraya gelecekler. Bizden korkmamaları gerektiğini de anlayacaklar. Ama aynı zamanda gözlerimize bakarak ifadelerini verecekler. Bir daha ki duruşmada daha kalabalık olarak onları bu adliyenin önünde bekliyor olacağız” diye konuştu.

LOKUMCU: MÜCADELE DEVAM EDECEK

Metin Lokumcu’nun oğlu Ulaş Lokumcu, istediklerini başardığını söyledi. Davanın mücadeleyle kazanılacağını aktaran Lokumcu, 6 Ocak’ta da mücadelenin devam edeceğini belirtti.

‘PES ETMEYECEĞİZ’

Baro başkanları ve avukatlar da verilen kararın önemli bir gelişme olduğunu vurgulayarak, sanıkların cezalandırılana kadar pes etmeyeceklerini ifade etti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!