Metin Lokumcu Davası 28 Hazirana Ertelendi

Artvin’in Hopa ilçesinde 31 Mayıs 2011’de, AKP şefi/Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dönemin Başbakanı iken ilçeye geldiği sırada düzenlenen protestolar sırasında polisin sıktığı biber gazı nedeniyle yaşamını yitiren öğretmen Metin Lokumcu’nun ölümüne ilişkin davanın ilk duruşması yapıldı. Duruşmaya 13 sanık polisten hiçbirisi katılmadı.

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TRABZON – Polislerin avukatı, müvekkillerinin suçsuz olduklarını savunarak beraat talebinde bulundu. Öldürülen Metin Lokumcu’nun avukatları ise davanın Ağır Ceza’da görülmesi gerektiğini belirterek, mahkemenin görevsizlik kararı vermesini istedi. Duruşmada tanık olarak dinlenen Metin Lokumcu’nun kardeşi Mete Lokumcu, polisin gaz sıkması sonucu fenalaşan ağabeyinin hastanedeki son sözlerinin, “Gaz sıktılar beni mahvettiler. Gözlerim yanıyor” olduğunu söyledi.

Trabzon 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Metin Lokumcu’nun yakınları ve avukatlarının görevsizlik kararı verilmesi talebini reddetti. Duruşmayı takip eden İzmir, Bursa, Van, Diyarbakır, Trabzon ve Artvin baro başkanları hakimin bu kararına itiraz ederken, anlatacakları gerekçelerin dinlenmesini ve kararın sonra verilmesini talep etti.

Bu arada Metin Lokumcu’nun avukatları, reddi hakim talebinde bulundu. Bu talebin değerlendirilmesi için dosyanın nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesini kararlaştıran mahkeme, duruşmayı 28 Haziran’a erteledi.

Duruşma bitiminde adliye binası önünde açıklama yapan Metin Lokumcu’nun ailesi, avukatları ve davayı takip eden milletvekilleri, mahkemenin tavrına karşı tepkilerini dile getirdiler.

Trabzon 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmayı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, CHP milletvekilleri Ahmet Kaya, Sezgin Tanrıkulu, Murat Emir ile Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı İstanbul Milletvekili Erkan Baş ve İstanbul milletvekili Ahmet Şık’ın yanı sıra İzmir ve Bursa’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda ilin baro başkanları da izledi.

İŞTE O TEPKİLER

Duruşma sonrasında davayı izleyen siyasiler ile hukukçuların tepkileri şöyle oldu:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen: “Bu kadar hukuk ve vicdan dışı bir karar beklemiyorduk. Bu dava doğa ve insan haklarını savunan herkesin davasıdır, hepimizin davasıdır. Sonuna kadar takipçisi olacağız.”

Avukat Oya Meriç Eyüboğlu: “Kötü bir duruşma yaşadık. Sanıkların duruşmaya getirilmesi talebimiz bile gerekçesiz olarak reddedildi. Mahkeme, sanıkların fotoğraflarının çekilmesini ve dosyaya eklenmesini kararlaştırdı. Görüntülerle karşılaştırma yapılması için. Herkes bilir ki bu, ‘beraat kararı vereceğim’ demektir. Reddi hakim talebinde bulunduk ama bu davanın başka bir hakimle sağlıklı yürümeyeceğini de biliyoruz. Dava yürüyormuş gibi yapmalarına izin vermeyeceğiz. Bitmedi yeni başlıyor.”

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu: “Kamu görevlilerinin yargılandıkları davalarda sanıklara hoşgörü gösteriliyor. Sanıklar korunuyor. Bu davada da ceza usul yasasında olmayan yöntemleri uygulamaya çalışıyorlar.”

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya: “Vicdanlı insanların bu davaya sahip çıkması gerekiyor. İstiyoruz ki bu ülkede adalet gerçekten mülkün temeli olsun. Adalet, adalet saraylarında katledilmesin.” (ANKA)

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!