Mammedov’un Ölümüyle İlgili Şüpheler Büyüyor

Anarşist ve vicdani retçi Bayram Mammedov’un ölümüyle ilgili şüpheler, kamera kayıtlarının hala toplanmaması ve otopsi raporunun hazırlanmaması nedeniyle büyüyor.

featured

İSTANBUL – Azerbaycanlı anarşist ve vicdani retçi Bayram Mammedov’un, İstanbul’da şüpheli biçimde ölümünün üstünün kapatılmak istenmesine karşın, arkadaşlarının çabaları ve kamuoyu baskısı sonucunda soruşturma konusunda adımlar atılmaya başlandı.

Dün akşam saatlerinde Azerbaycan’dan İstanbul’a gelen babası Farman Mammedov, Bayram’ın arkadaşları ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlarla birlikte Yenibosna’daki Adli Tıp Kurumu’nda naaşı teşhis etti. Baba Mammedov daha sonra Yenibosna 75.Yıl Polis Merkezi’ne giderek müşteki sıfatıyla ifade verdi. Yasal işlemlerin ardından Bayram Mammedov’un cenazesinin Bakü’ye gönderileceği öğrenildi.

Konuyla ilgili konuştuğumuz ÇHD üyesi avukat Oğuzhan Topalkara, Mammedov’un otopsisinin yapıldığını ancak raporun henüz hazırlanmadığını belirtti. Polislerin kendilerine; tanık ifadelerinin alındığı ama kamera kayıtlarının toplanma işlemlerinin hala bitmediği yönünde bilgi verdiğini söyleyen Topalkara, vekalet işlemleri sonrasında soruşturmanın akıbeti ile ilgili daha net bilgiye sahip olabileceklerini ve ÇHD’nin soruşturmanın gidişatına ilişkin açıklama yapacağını ifade etti.

Bayram Mammedov, Giyas İbrahimov ile birlikte Azerbaycan’da Haydar Aliyev’e ait bir anıtın üzerine ‘Mutlu Köleler Günü’ yazdığı için 2016 yılında tutuklanmıştı. 2019 yılında serbest bırakılan Mammedov daha sonra İstanbul’a gelmişti. Bir süredir İstanbul’da yaşayan Bayram Mammedov, 2 Mayıs günü kaybolmuş, arkadaşlarının iki gün boyunca süren çabaları sonrasında, şüpheli biçimde yaşamını yitirdiği 4 Mayıs’ta öğrenilebilmişti.

Azerbaycan’da iktidara yakın basın kuruluşları ölüm haberini aynı fotoğraf ve başlıklarla “Mammedov intihar etti.” şeklinde yansıtmıştı. Türkiye’de ise polis tarafından Mammedov’un 2 Mayıs’ta Moda sahilinde terliklerini almak için yüzme bilmediği halde denize atladığı ve boğularak yaşamını yitirdiği iddia edilmişti. Polis tarafından hazırlanan raporda, üzerinde çok sayıda şaibe ve çelişki bulunan ölümünün “şüpheli olmadığı” ifadesinin kullanıldığı öğrenilmişti.

Arkadaşları ve yoldaşları ise yüzme bildiğini belirttikleri Mammedov’un ölümü ile ilgili çelişkili açıklamalara ve olay kurugusuna ilişkin tutarsızlıklara dikkat çekerek, olayın çok şüpheli olduğunu belirtiyorlar. Arkadaşları Mammedov’un Azerbaycan devletinin hedefindeki başlıca muhaliflerden biri olduğuna ve yakın zaman kadar takip edildiğine dikkat çekerek, olayın tüm gerçekliğiyle ortaya çıkartılmasını istiyorlar.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!