Maden İşçilerinin Ankara’da Yolunu Kestiler, Yine Sözler Verdiler!

Ödenmeyen tazminatları için yıllardır mücadele eden Uyar Maden işçilerinin Ankara girişinde yolu kesildi.

featured
Created with GIMP

ANKARA – Ödenmeyen tazminatları için yıllardır mücadele eden ve bir kez daha yürüyüşe geçen Uyar Maden işçilerinin Ankara girişinde yolu kesildi. Madenciler, dün gece düzenledikleri açıklamayla yola çıkmıştı.

Evrensel’de yer alan habere göre; geçtiğimiz hafta AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile görüşmek için Ankara’ya giden işçiler görüşmeden sonuç çıkmaması üzerine Ankara’ya yürüme kararı almıştı. Yaklaşık 50 Uyar Maden işçisi, Bağımsız Maden İşçileri Sendikası önünde düzenledikleri basın açıklamasının ardından seslerini duyurmak için Ankara’ya yola çıkmıştı.

Otobüslere binen işçilere eşleri ve çocukları da eşlik ediyor.

‘BU KARARIMIZDAN DÖNMEYECEĞİZ’

Uyar Maden mağdurlarından İdris Sarıkaya,”Topal bacağımlar, görmeyen gözle… Sayın milletvekilleri ayağınıza defalarca geldim. Daha kaç kez gelelim? Sözleriniz arkasında durmuyorsunuz, sözlerinize güvenmiyoruz artık. Bir an önce hakkımızı ödemedikten sonra biz bu kararımızdan dönmeyeceğiz. Karşımıza bugün emniyet güçleri çıktı, Ankara’ya giremezsiniz diyorlar” dedi.

Verilen sözleri hatırlatan Sarıkaya, “15 yıl oldu ne kadar bekleyeceğiz? Sayın 600 milletvekili adalet yemini ettiniz, yemininize gururunuza saygınız varsa bu görmeyen gözün kopan bacağın b u kadar çürüyen umdun bedelini vereceksiniz. Soma kömürleri aynı hakka sahipse Uyar Madencilik de sahip. İkisi de özel sektör. Biz kimseden sadaka istemiyoruz. B,iz Türkiye Cumhuriyeti adaletinin biçtiği değeri istiyoruz. Biz hakkımızı almadan bu yoldan dönmeyeceğiz” diye konuştu.

‘BİZ SADAKA DEĞİL HAKKIMIZI İSTİYORUZ’

Diğer bir işçi, “Siyasilerin verdiği sözleri bir an önce tutmalarını istiyorum. Önümüze geçen polis bağlı olduğu bakan Süleyman Soylu 6 ay önce söz verdi şimdi karşımıza polisi jandarmayı çıkarıyor. Biz hakkımızı istiyoruz. Bizim devletimiz bu parayı ödemeyecek kadar fakir mi, hayır. Benim iki gözümün bedelini, arkadaşımın iki bacağı, arkadaşlarımızın ciğerleri yok… Herkese sesleniyoruz” dedi.

Bir başka işçi ise “Bu işi yapacağız, garanti veriyoruz dediler. Artık inanmıyoruz. Verdiğin sözün arkasında duracaksın. Bu insanların onuruyla oynamaya hakkın yok. Ben sana nasıl saygı duyuyorsam sen de bana duyacaksın. Kimseden sadaka istemiyorum emek için geldim buraya” diyerek tepki gösterdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!