Soma’da Madenciler Kazandı: Özelleştirme Kararı Geri Çekildi

Ege Linyitleri İşletmesi'nin özelleştirilmesi 42 gündür Kırkağaç'ta direnişte olan madencilerin mücadelesi sonucu durduruldu.

featured

MANİSA – Manisa’nın Soma ilçesinde Türkiye Kömür İşletmeleri’ne (TKİ) ait Ege Linyit İşletmeleri (ELİ) bünyesindeki Eynez maden ocağının bir bölümünün ODAŞ’a devredilmesi kararına karşı mücadele eden Somalı madencilerin eylemi özelleştirmeyi geri çektirdi.

“BAKANLIK ÖZELLEŞTİRMEDEN VAZGEÇTİ”

Maden-İş Soma Şube Başkanı Şevket Şahin’in yaptığı açıklamada, haberin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan geldiğini ve bakanlığın ve TKİ’nin özelleştirmeden vazgeçtiğini belirtti.

Şahin, “Yaklaşık 1 aydır hem kendi emeğimiz için hem de 85 milyon vatandaşımız için direniyorduk. Haklı zaferimizin olumlu sonucunu aldık. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile TKİ o sahanın özelleştirilmesinden vazgeçti. Sahamız içinde artık özelleştirme yok. Firma ise geri çekildi. Soma kömürüne sahip çıktı. Bizde bu konuda bir adım geri atmayacağımızı söylemiştik. Bir adım geri atmayarak, kararlı duruşumuz özelleştirmenin önüne geçti” dedi.

“KARARLILIĞIMIZ BASKI OLUŞTURDU”

Kararı değerlendiren bir işçi ise, “Arefe gününden itibaren süren mücadelemizi bugüne kadar farklı biçimlerde devam ettirdik; basın açıklamaları, sahaya şirketi sokmama tavrımız, Ankara’ya yürüyüş kararımızdan geri dönmeyişimiz… Bu kararlılığımız hükümetin kararı üzerinde bir baskı oluşturdu. Son günlerde gelen olumsuz cevaplara karşı yeni eylem biçimlerini tartıştığımız bir dönemde özelleştirme kararından vazgeçtikleri haberini aldık” dedi.

“HAKLILIĞIMIZ BİR KEZ DAHA TESCİLLENDİ”

Görüşmelerin bu süreçte kesintisiz olarak devam ettiğini hatırlatan işçi, “Burasının bir firmaya ihalesiz verilmesinin peşkeş anlamına geldiğini ısrarla vurguluyorduk. Bakanlıkla yapılan görüşmelerde, kamuoyuna dair yapılan çalışmalarda ısrarla vurguladık. 17 yıldır hazırladığımız bölgedeki kömürleri TKİ’nin kendisinin çıkarması gerektiğini, kamunun faaliyetlerine burada devam etmesi gerektiğini söyledik. Haklılığımız bir kez daha tescillenmiş oldu. Kararlılığımız, ELİ çalışanlarının kararlılığı, kamuoyununz kitle örgütlerinin desteği ile birlikte zafere ulaştık” diye konuştu.

İşçiler Maden-İş Genel Başkanının bu sabah kararın geri çektirildiğini duyulduğunu söyleyen işçi, “Şuan şirket sahada bulunan makineleri de çekti. Her zaman zafer direnen emekçilerin olacak” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!