Maden İşçileri Bakanlıkla ve Meclis’teki Partilerle Görüşecek

Ankara girişinde tutulan maden işçilerinin kentte girmekte kararlı olduğunu söyleyen Bağımsız Maden-İş yöneticisi Başaran Aksu, 5 kişilik heyetin önce bakanlık sonra Meclis’teki partilerle görüşeceğini belirtti.

featured

ANKARA – Manisa’nın Soma ilçesinde Uyar Maden tarafından 8 yıldır tazminatları ödenmeyen madenciler, üyesi oldukları Bağımsız Maden-İş ile birlikte dünden bu yana Ankara girişinde bekletiliyor. Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanlığı önünde açıklama yapmayı planlayan işçilerin önünü kesen polis, Ankara’ya girişlerine engel oluyor.

Engellenen işçilerden sadece 5 kişinin dün bakanlığa gitmesine izin verildi. Aynı heyet bugün tekrar bakanlıkla görüşecek. Diğer yandan Ankara girişinde bekleyen işçiler, somut bir adım atılmazsa oturma eylemi yapmak için bakanlık önüne tek sıra halinde yürümeyi planlıyor.

KABİNEDE GÜNDEM

İşçilerin dün bakanlıkla yaptığı görüşme ve yaşanan gelişmeleri Bağımsız Maden İşçileri Sendikası Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlattı. Heyetin, Enerji ve Tabii Kaynakları Bakan Yardımcısı ile görüştüğünü ifade eden Aksu, “Heyet, görüşmeden sonra binayı terk etmeme kararı aldı ve saat 21.00’a kadar nizamiyede bekledi. Çünkü bakan yardımcısı görüşmede somut şeyler söylemedi. Konunun kabine toplantısında görüşüleceği söylendi. Kabine toplantısında bu konunun gündem olduğunu dolaylı yollardan öğrendik. Fakat ne karar verdiklerine dair bir bilgi alamadık” dedi.

İŞÇİLER MECLİS’E GİDECEK

Bakanlığın heyete saat 10.00 için randevu verdiğini aktaran Aksu, “Ama hala bakanlık yetkilileri bakanlığa gitmemişler. Bizim heyet de henüz bakanlığa gitmedi. Ama bir saat içinde görüşmeyi planlıyoruz. Ardından heyet Meclis’e geçecek ve Meclis’te grubu bulunan partilerin grup toplantılarına katılacak ya da grup başkanvekilleriyle görüşecek. Biz de buradaki bekleyişimizi heyetin görüşmeleri bitinceye kadar devam ettireceğiz. Olumlu bir adım olmadığında da bulunduğumuz noktadan tek sıra bakanlığa doğru yürüyüşe geçeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘ANKARA’YA GİRMEYE KARARLIYIZ’

AKP’nin içinde büyük bir karmaşanın olduğunu dile getiren Aksu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in farklı zamanlarda kendilerine söz verdiğini hatırlattı. Aksu, “Devletin verdiği sözün ciddiyeti konusunda kamuoyu nezdinde bir itibar kaybına sürüklenmiş oldular sergiledikleri tutumla. Zaten Uyar Maden işçilerine verilen sözler yeni değil. Ama bugüne kadar bir sonuç alamadık. Madenciler açısından 15 yıllık bir adaletsizlik söz konusu ve madenciler artık bu konuyu kapatmak istiyor. Söz bitti şimdi madenci sonuca gitmeye çalışıyor. Ankara’ya girmeye de kararlıyız” şeklinde konuştu.(ma)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!