Uyar Maden İşçileri Ankara’ya Heyet Gönderdi

Uyar Madencilik'in 8 yıldır tazminatlarını vermediği madenciler, yapacakları yürüyüşü erteleyerek Ankara'da AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile görüşmek için yola çıktı.

featured

ANKARA – 5 kişilik bir heyeti son kez görüşmek için yolladıklarını söyleyen Bağımsız Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Tahir Çetin, “Eğer bu görüşmeden de sonuç çıkmaz ve bizi oyalama taktiğine giderlerse 4 Temmuz’da bizi kimse tutamaz” dedi.

Soma Hükümet Meydanında bir araya gelen işçiler, “Söz verdiniz, sözünüzü tutun” pankartıyla önce basın açıklaması yaptı, ardından Bağımsız Maden-İş Sendikası üyesi 5 kişilik heyeti Ankara’ya uğurladı. Uyar Madencilik işçileri İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve AKP’li yöneticiler tarafından verilen sözlerin yerine getirilmediği gerekçesiyle 21 Haziran tarihinde Ankara yürüyüş kararı almış, karar AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın madencileri Ankara’ya görüşmeye davet etmesiyle ertelendi.

‘ARTIK SABRIMIZ KALMADI’

Açıklama yapan Bağımsız Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Tahir Çetin, Uyar Madencilik’ten tazminat haklarını alamayan mağdur madenciler için başlattıkları eylemden bu zamana kadar 12 defa Ankara’ya görüşmeye gittiklerini hatırlatarak “AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş bize ‘Gelin bir kez daha görüşelim’ diyerek Ankara’ya davet etti. Oluşturduğumuz 5 kişilik heyeti Ankara’ya gönderiyoruz. Ankara’da başka AKP Grup Başkanvekili olmak üzere, diğer siyasi partilerin grup başkanvekilleriyle de tekrar görüşecekler. Tekrar söylüyoruz. Artık sabrımız kalmadı. Bu sorun artık çözülecek. Bize şu tarih, bu tarih diyerek oyalamaların bir manası yok. Verilen sözler tutulsun” dedi.

Çetin, Ankara’da yapacakları görüşmelerden olumlu sonuç çıkmaz ise 4 Temmuz’da yürüyüş başlatacaklarını söyledi.

‘HAKKIMIZ İÇİN YÜRÜMEYE HAZIRIZ’

5 kişilik heyetin içinde yer alan maden işçisi Ali İlter Faik ise, “Aylardır meydanlardayız ve aylardır sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Son kez taleplerimizi dile getireceğiz. 4 Temmuz tarihine kadar sorumuza somut bir çözüm getirmezlerse yollarda bizim önümüze kimse çıkmasın. Hakkımız için yürümeye hazırız”dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!