Leyla Halid: Filistin Sadece Filistinlilerin Davası Değil, İnsanlık Davasıdır

3. Uluslararası İnsanlığın İkilemleri Konferansında konuşan FHKC temsilcisi Leyla Halid, Filistin halkının topraklarını savunmak ve özgürlüğünü kazanmak için mücadele ettiğini, bu nedenlerle katledildiğinin altını çizdi. Halid, 'Filistin işgal olduğu sürece dünyada barış olmaz. Filistin sadece Filistinlilerin davası, bir insanlık davasıdır' dedi.

featured

14-18 Ekim 2023 tarihleri arasında düzenlenen 3. Uluslararası İnsanlığın İkilemleri Konferansı için Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde bulunan Filistin özgürlük mücadelesinin tarihsel öncülerinden FHKC temsilcisi Leyla Halid, İsrail’in Filistin halkına yönelik soykırım saldırılarını yorumladı.

2015’teki İnsanlığın İkilemleri Konferansı International People’s Assemblies (IPA) olarak bilinen ve aralarında Güney Afrika sendikası NUMSA ve topraksızlar hareketi MTS’nin de olduğu 200’den fazla halk örgütü, toplumsal hareket, siyasi parti ve sendikadan oluşan ağın kurulmasına öncülük etmiştir.

3.’sü düzenlenen konferans boyunca kapitalizmin yarattığı ve bugün dünyanın dört bir yanındaki insanların karşı karşıya olduğu krizler tartışılıyor.

“Antiemperyalizm ve Ulusal Bağımsızlık” konulu panelde konuşan Leyla Halid, Güney Afrika halkının Apartheid karşıtı mücadelesinin Filistin’e etkisine atıfta bulunarak İsrail ve ABD’ye karşı harekete geçme çağrısında bulundu: “Burada, nasıl özgür olunacağını öğrendiğimiz Güney Afrika’da İsrail büyükelçiliğini topraklarınızdan çıkarın, Amerikalıları topraklarınızdan çıkarın. Pretoria’daki İsrail elçiliğine izin vermeyin. Pretoria’daki Amerikan elçiliğinin olmasına izin vermeyin. Onlara topraklarımızda kalmanıza izin verilmediğini söyleyin. Dünyanın herhangi bir yerinde, Vietnam’da, Irak’ta, Sudan’da, Suriye’de ve halkımıza karşı savaş kaybettikleri her yerde çocukların katillerini temsil ettiklerini söyleyin, özgür topraklarınızda olmalarına izin vermeyin. Onlar 21. yüzyılın barbarlarıdır.”

Filistin halkının topraklarını savunmak ve özgürlüğüne sahip olmak istediği için öldüğünü belirten Halid, “Biz sosyalizmi hayal ediyoruz ancak şimdi bu barbarlara karşı mücadele etme zamanıdır. Biz güçlü, iradeli ve onurlu bir halkız. Biz Filistin’de insanlığı savunuyoruz. Filistin işgal olduğu sürece dünyada barış olmaz. Filistin sadece Filistinlilerin davası, bir insanlık davasıdır” dedi. (ETHA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!