KESK Ankara’ya Yürüyor: İşimi, Ekmeğimi Geri İstiyorum

ExO3sD7XIAEh-uH
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İSTANBUL – Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun (KESK), üyelerine yönelik baskı, ihraç ve sürgünlere karşı kararlaştırdığı Ankara yürüyüşüne başladı.

“Çalışma hakkımı, işimi istiyorum” talebiyle yapılan yürüyüşün startı Mecidiyeköy’de bulunan Cevahir AVM önünde yapılan açıklamayla verildi.

KESK üyeleri “İşimi, emeğimi geri istiyorum. İhraçlara, açığa almalara baskılara teslim olmayacağız. KHK’lar gidecek biz kalacağız” pankartı açtı.

Yürüyüş öncesinde konuşan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, “Ülkenin ve emekçilerin başına çöreklenen örgütlü kötülük, görülmemiş ve zıvanadan çıkmış bir şekilde her gün yeni bir saldırı dalgası başlatıyor” dedi.

Yaşanan gelişmelerin Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir sürece evirildiğini dile getiren Bozgeyik, korku iklimi yaratılarak sadece bedenlerin değil, zihinlerin ve ruhların da teslim alınmak istendiğini söyledi.

İktidarın mücadele eden bir birey bile görmek istemediğini ifade eden Bozgeyik, şunları dile getirdi:

Kendileri dışındaki tüm kesimleri iktidarlarının bekası için tehdit görüyorlar. Bu yüzden her tür yol ve yöntemle ortadan kaldırmak, etkisizleştirmek istiyorlar. Ülkenin yarısından fazlasını özde değil, sözde vatandaş görüyorlar. AKP, iktidarını devam ettirmek için sürekli düşman, hain, terörist imal ediyor, halklarımızı, emekçileri kutuplaştırıyor. Çünkü biliyorlar ki, işsizliğin, yoksulluğun, hukuksuz ihraçların, haksızlığın, hukuksuzluğun, yolsuzluğun ve talanın konuşulduğu, tartışıldığı bir yerde iktidarda kalamayacaklar.

‘FAŞİST BASKILAR SON BULUNCAYA DEK MÜCADELE EDECEĞİZ’

Başlattıkları yürüyüşün “Artık yeter” haykırışı olduğunu vurgulayan Bozgeyik, “Bağlı tüm sendikalarımızın yürütme kurulu üyeleri ile birlikte KESK olarak tüm üyelerimiz, haksızlığa uğrayan, hukuksuzca ihraç edilen arkadaşlarımız, yokluğa, sefalete mahkum edilen tüm kamu emekçileri için yürüyoruz. Çocuklarına bir ekmek götürmek için inşaatlarda, tehlikeli işlerde çalışırken işçi cinayetine kurban verdiğimiz ve ihraç edilen arkadaşlarımızı hatırlatmak için yürüyoruz” dedi.

“Belli ki hala bizleri tanımıyorlar” diyen Bozgeyik, “Biz KESK’liyiz, kamu emekçilerinin gerçek temsilcisiyiz. Biz, onurlu bir insan olarak yaşamanın yolunun emek, demokrasi ve barış mücadelesinden geçtiğinin farkında olanlarız. Diz çökmedik, çökmeyeceğiz. Haksız, hukuksuz şekilde elimizden alınan işimiz iade edilinceye, faşist baskılar son buluncaya kadar patriyarkaya, sömürüye ve her tür şiddete karşı mücadelemiz devam edecektir” diye vurguladı.

ENGELLERE RAĞMEN YÜRÜDÜLER

Açıklamanın ardından Eğitim Sen binasına gitmek isteyen KESK üyeleri, polisler tarafından engellenmeye çalışıldı.

Buna rağmen sendika binasına kadar yürüyen KESK üyeleri, burada yaptıkları açıklama sonrasında yürüyüşlerinin bir diğer durağı olacak Kadıköy’deki İskele Meydanı’na geçti.

KESK’lilerin yürüyüşüne HDP’li vekiller Züleyha Gülüm ve Musa Piroğlu da destek verdi.

KESK üyeleri, burada yapılacak açıklama sonrasında sırasıyla Gebze, Kocaeli, Yalova, Bursa ve Eskişehir’e, oradan da Ankara’ya ulaşacak.

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!