Kayı İnşaat İşçileri Sordu: 400 İşçinin Hakkını Yiyenleri Neden Koruyorsunuz?

2021'den bu yana Kayı İnşaat firmasından haklarını almak için mücadele eden inşaat işçileri, firmanın konkordato davası öncesi adliye önünde bir araya geldi. İşçiler, firma patronlarını koruyan iktidara seslenerek, hesap sorma çağrısı yaptı.

featured

İSTANBUL – Hak edişlerini almak için 2021 Ocak ayından beri mücadelen eden Kayı İnşaat işçileri, Kayı Holding’in konkordato davası sebebiyle Kartal Anadolu Adliyesi önünde bir araya geldi. İnşaat-Sen sendikasının öncülüğünde adliye önünde düzenlenen eylemde “İşçilerin hakkını batan şirketlere yedirmeyiz” pankartı açıldı.

Eylemde ilk sözü alan İnşaat-Sen Örgütlenme Koordinasyonu üyesi Nurseli Gözüaçık, bakanlıkların kendilerine “Siz Coşkun Yılmaz ile muhatapsınız, bizim muhatabınız değilsiniz” dediğini hatırlatarak, “İşçiler nasıl muhatap alınırmış, bunun mücadelesini yürütmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. Konkordatonun uzatılmasını isteyen Gözüaçık, “Umuyoruz ki konkordato uzatılacak ve bu son süreçte Gaziantep Şehir Hastanesi’ndeki hisselerin satışı yapılarak işçiler haklarına kavuşacak” dedi.

Kayı İnşaat işçisi Murat Toksöz ise “Cezayir’in o çöl sıcağında çalıştığımız alın terimizi yiyen Coşkun Yılmaz’dan da, bize söz verip tutmayan o milletvekilleri, bakanlıklardan da hesap soracağız” dedi. İktidara seslenen Toksöz, “400 tane işçinin hakkını yemiş bir insanı neden koruyorsun? Bu devletin adaleti bu mudur? Bu 400 işçinin çocuğunun geleceğini yakan insandan neden hesap sormuyorsunuz” diye sordu.

Eylem “Kayı işçisi hakkını alacak” ve “İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız” sloganlarıyla sona ererken, sonrasında görülen duruşmada Kayı Holding’in konkordato süresi 4 ay uzatıldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!