VAN – 1994 yılında tutuklanan ve “örgüte yardım etmek” iddiasıyla müebbet hapis cezasına çarptırılan Fuat Bor, tutulduğu Karabük T Tipi Kapalı Cezaevi’nden aradığı ailesine 13 tutuklunun koronavirüs (Kovid-19) salgınına yakalandığını aktardı. Bor, testi pozitif çıkan tutukluların Ali Koç, Hakkı Aygül, Muhittin Pirinçoğlu, Kadri Alkoç, Çetin İlkhan, Murat Kocat, Cemal Tekin, Halil Temel, Adem Oktay, Mehmet Sarıaltun, Yılmaz Güven, Mustafa Karakoyun ve Muhammed Mustafa olduğunu paylaştı.  

Koronaya yakalanan tutukluların tedavisinin yapılmadığını kaydeden Bor, kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı. Cezaevinde PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecride karşı süresiz-dönüşümlü açlık grevine giren tutukluların da kimi sorunlar yaşadığını belirten Bor, grevdeki tutuklulara yeterince şeker, tuz ve limon verilmediğini dile getirdi.   Bor, ayrıca cezaevinde elektrik ve su kesintisi olduğunu, gazetelerin verilmediği ifade etti.  

İlgili Haber:  Kırıklar F Tipi'ndeki Tutsaklardan Hak Gasplarına Karşı Duyarlılık Çağrısı

ANNE BOR’DAN ÇAĞRISI 

Oğlu ile telefonda görüşen Muhteber Bor, yaşanan hak ihlallerinin giderilmesini istedi. “Tutuklulara sahip çıkılsın” çağrısı yapan anne Bor, şunları söyledi: “Tutukluların serbest bırakılmasını istiyoruz. Adalet istiyoruz. 36 yıl cezaevinde kalır mı bir insan? Açlık grevine giren insanlar var. Biz anneler de greve giren çocuklarımıza destek veriyoruz. Avukatların İmralı’ya gitmesini, görüşün sağlanmasını ve açlık grevlerinin sonlanmasını istiyoruz.” 

İlgili Haber:  'İdamı Kaldırdılar ‘TABUTLUK’ İnşa Ettiler'

CEZAEVİ YALANLAMADI 

Konuya ilişkin telefonla görüştüğümüz cezaevi yetkilileri, koronaya yakalanan tutukluların durumuna ilişkin her gün aileleri bilgilendirdiklerini kaydederek, farklı bir bilgi paylaşamayacaklarını belirtti. (MA)