İSTANBUL – Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yemekhane ihalesini alan taşeron firmanın değişmesiyle 65 işçi işten çıkarıldı. Koronavirüs nedeniyle 17 Mart’a kadar işten çıkarma yasak olmasına rağmen işsiz kalan işçiler, hastane önünde eylem yaptı.

İşçiler, pandemiden dolayı işyerlerinin kapalı olması nedeniyle ailenin tek gelir kapısı maaşları olduğunu vurgulayarak, “Pandemide işçi çıkarmanın yasak olduğu açıklanmadı mı? Covid’in yoğun olduğu dönümde biz Covid’li hastalara yemek vererek hizmet yaptık. Hizmetimizin ve emeğimizin karşılığı bu mu?” diye sordu.

Annesi işten çıkarılan bir çocuk ise yetkililere şöyle seslendi: “Annemin burada emeği vardı, buraya yıllarını verdiler. Kapıya atamazlar onları. Bunları suya, yemeğe, paraya ihtiyacı var.”

İşçiler adına basın açıklamasını Fırat Şalo okudu. Şalo hastanede çalışan işçilerin herhangi bir firmaya bağlı olmadan çalıştığını vurgulayarak, gelen son taşeron firmanın el altından hastane yönetimiyle anlaştığını ifade etti. Bunun sonucunda işten atıldıklarını da belirten Şalo şunları söyledi:

İlgili Haber:  Ekmekçioğulları İşçilerine Polis Engeli

Biz 65 kişi sokakta kaldık. Zaten pandemiden dolayı bütün işyerlerinin kapalı olması nedeniyle ailelerimizde çalışan da kalmadı. Mutfağı okul işletiyor diyorlar. Okulun işletmediğini biliyoruz. Mamabüs diye bir taşeron firmanın olduğunu da biliyoruz. Mademki taşeron firma var, işten çıkarmanın yasak olduğunu Cumhurbaşkanı açıklamadı mı? O zaman firma bizi çalıştırsın, neden işten çıkarıyor?

Şalu, pandeminin başlangıcından itibaren Covid-19 pozitif olan hastaların odalarına dahi yemek hizmeti yaptıklarını, bunların karşılığında işten çıkarıldıklarını da sözlerine ekleyerek “İşimizle ilgili hastane yönetimi ve başhekim bizi insan yerine koymayarak hiçbir açıklama yapmadan Emniyet’i çağırarak bizi odasından kovdurdu”

Şalu son olarak “İşimize geri dönmek istiyoruz” diyerek açıklamasını sonlandırdı. Açıklamanın ardından gazetemize konuşan işçiler hastane yönetiminin anlaştığı taşeron fimanın herhangi bir ihale olmadan işi aldığını ifade etti. Bu firmanın da hastane yönetimiyle normalden fazla bir fiyata anlaştığını vurgulayarak “Aylık 57 bin yemek var. Önceki firma 8 liraya yapıyordu ama bu firma şimdi 11 TL’ye yapıyor” diyerek arada aylık en az 160 bin lira fark olduğunu vurguladı.