İsrail’in Saldırılarında 2 bin 670 Filistinli Hayatını Kaybetti, Binlercesi Enkaz Altında

Hamas ve FHKC gibi birçok Filistinli örgütün ortak gerçekleştirdiği 'Aksa Tufanı Operasyonu' sonrası siyonist işgal devletinin alışılagelmiş vahşi yüzü bir kez daha açığa çıktı.

featured

GAZZE – Filistinli örgütlerin ‘Aksa Tufanı’ operasyonunda 1300’ü aşkın vatandaşı ölen İsrail’in hava saldırılarıyla hedef almayı sürdürdüğü Gazze’deki ölü sayısı 2 bin 670’e yükselirken, İsrail’in Gazze’de son iki gündür hastanelere yaptığı “tahliye uyarılarına” bir yenisi daha eklendi.

Kuveyt İhtisas Hastanesi Müdürü Suheyb el-Humus, İsrail tarafından arandıklarını ve kendilerinden hastaneyi derhal boşaltılmalarının istendiğini söyledi.

Hastanenin tahliye edilmemesi yönünde karar aldıklarını aktaran Humus, hastanede tedavi gören durumu ağır hastaların bulunduğunu ve tahliyenin zor olduğunu vurguladı.

Humus, “İsrail ordusu bizi tahliyeye zorlamak için hastane etrafındaki birkaç hedefi bombaladı. Hayatını kaybedenler ve yaralananlar oldu” dedi.

İsrail ordusundan ise konuya ilişkin açıklama yapılmadı.

İsrail, Gazze’de Filistin Kızılayına bağlı Kudüs Hastanesi ve kuzeyde Cibalya’da yer alan El-Avde Hastanesi’nin de aralarında olduğu bazı hastanelere son iki gündür “tahliye uyarıları” yapıyor.

724’Ü ÇOCUK, 2 BİN 670 FİLİSTİNLİ ÖLDÜ

Filistin Yönetimi Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan son açıklamada, Hamas’ın saldırıları sonrasında İsrail’in Gazze’deki hava saldırıları ve Batı Şeria’daki baskınlarında ölen Filistinlilerin sayısının 724’ü çocuk olmak üzere 2 bin 670’e yükseldiği bilgisi verildi. Yaralı sayısı ise 10 bin 250 olarak açıklandı.

LÜBNAN-İSRAİL SINIRINDAKİ BM KARARGAHINA ROKET İSABET ETTİ

Birleşmiş Milletler Lübnan Geçici Görev Gücü (UNIFIL) tarafından yapılan açıklamada, Lübnan-İsrail sınırındaki Naqoura’da bulunan BM karargahına roket isabet ettiği aktarılarak, roketin nereden geldiğinin araştırıldığı ifade edildi.

Düşen roket sonucu kimsenin yaralanmadığı belirtilen açıklamada, Lübnan-İsrail sınırını temsil eden mavi hattın her iki tarafındaki yetkililerle temas halinde olunduğu ifade edilerek, “İlgili tüm tarafları ateşkese ve barışı koruma görevlileri olarak çözüm bulmamıza izin vermeye çağırıyoruz. Hiç kimse daha fazla insanın yaralandığını veya öldürüldüğünü görmek istemez. İlgili tüm taraflara, sivillere veya BM personeline yönelik saldırıların savaş suçu teşkil edebilecek uluslararası hukukun ihlali olduğunu hatırlatırız” denildi.

FİLİSTİN SİVİL SAVUNMA MÜDÜRLÜĞÜ: GAZZE’DE 1000’DEN FAZLA KİŞİ ENKAZ ALTINDA

Filistin Sivil Savunma Müdürlüğü, İsrail’in yoğun şekilde bombaladığı Gazze Şeridi’nde 1000’den fazla kişinin enkaz altında kaldığını tahmin ettiklerini açıkladı.

Sivil Savunma Müdürlüğü yetkilisi Muhammed el-Muğayyar, gazetecilere yaptığı açıklamada, Gazze’de enkaz altında hala hayatta olan kişilerin bulunduğunu söyledi.

Muğayyar, İsrail’in Gazze’de sivillerin yaşadığı 2 bin 180’den fazla binayı doğrudan hedef aldığını belirtti.

İsrail saldırılarının kurtarma çalışmalarını tehlikeye attığını söyleyen Muğayyar, “Ekiplerimiz, enkaz altında 1000’den fazla kişinin bulunduğunu öngörmekte.” dedi.

Enkaz altında kalanların kurtarılması için çalışmaların devam ettiğini belirtilen Muğayyar, kısıtlı teçhizat ve imkan ile çalışmaların sürdürüldüğünü ifade etti.

Muğayyar, enkaz altında hala hayatta olanların veya cenazelerin çıkarılması için acil uluslararası yardım çağrısı yaptı.

Filistin’e çifte standart uygulanmaması gerektiğini vurgulayan Muğayyar, depremlerin vurduğu ülkelerde olduğu gibi Filistin’e de uluslararası yardım yapılması gerektiğini dile getirdi.

İsrail’in kendilerini de hedef aldığını aktaran Muğayyar, uluslararası kanunlara göre insani yardımda bulunan kişilerin korunması gerektiğine işaret etti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!