İşkence Görüntüleri Ailesine Gönderilen Veli’den Haber Alınamıyor

Tahliye edildikten sonra kendisinden haber alınamayan ve işkenceye maruz kaldığına dair görüntüleri ailesine gönderilen mülteci Ali Veli’den günlerdir haber alınamıyor.

featured

MARDİN – Erzincan L Tipi Kapalı Cezaevi’nden 13 Mart’ta tahliye edildikten sonra kendisinden haber alınamayan ve bir süre sonra ailesine işkence edildiği anların görüntüleri gönderilen mülteci Ali Veli’den (19) haber alınamıyor. Veli, sınır dışı edilmek üzere Geri Gönderme Merkezi’ne (GGM) götürüleceği gerekçesiyle jandarmaya teslim edildi. Ancak GGM’ye teslim edilip edilmediği bilinmiyor. Veli’nin akıbeti belirsizliğini korurken, Kuzey ve Doğu Suriye kenti Qamişlo’da yaşayan ailesine bir süre önce işkence gördüğüne dair görüntüler gönderildi.

Kimliği belirsiz kişiler, görüntüleri ulaştırdıkları aileden Veli’nin babasının kendilerine teslim olmamasını istedi. Babanın teslim edilmemesi halinde Veli’nin öldürüleceği tehdidinde bulundu. Ancak görüntüler aileye gönderildikten sonra Veli’nin durumu ve söz konusu kişilere dair herhangi bir gelişme yaşanmadı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Mêrdîn Şubesi avukatları, olaya dair suç duyurusunda bulundu. Başvuruya dair herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığı öğrenilemedi.

İHD: HAYATINDAN ENDİŞE EDİYORUZ

Konuya dair konuşan İHD Mardin Şubesi Eşbaşkanı Veysi Parıltı, mültecilerin benzer durumlarla sık sık karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Parıltı, “Ali Veli’den işkence görüntüleri ile haberdar olduk. Ne yazık ki henüz kendisinden bir haber alamadık. Ali Veli’nin hayatından endişe ediyoruz. Mardin Cumhuriyet Başsavcılığına gerekli başvuruları yaptık. Ancak herhangi bir cevap alabilmiş değiliz. Gerek Mardin gerekse de Erzincan savcılıkları Ali Veli’ye ne olduğunu açıklamak zorunda. Adalet Bakanlığı, Göç İdaresi, GGM, savcılıklar ve ne kadar sorumlu varsa buradan kendilerini uyarıyoruz; kimse bu insanlık suçunun altından kalkamaz. İşkence insanlık suçudur. Ali Veli’nin akıbetini Türkiye’nin yetkili kurumları açıklamak zorundadır. Kimlere teslim edilmiştir? Nereye götürülmüştür? Derhal açıklanmalıdır” dedi.(MA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!