İnşaat İşçileri Direnişle Kazandı

featured

Skyland AVM şantiyesinde tazminat hakları için ortak mücadele veren Dev Yapı-İş ve İnşaat-İş sendikalarında örgütlü işçilerin direnişi kazanımla sonuçlandı. İşçiler, hem kıdem hem de ihbar tazminatlarını alacak.

İşçiler hem kıdem hem de ihbar tazminatlarını alacak. Dev Yapı-İş Başkanı Özgür Karabulut sendikal dayanışma ve ortak mücadelenin kazanım getirdiğine vurgu yaparak “Şantiyede başından itibaren ortak bir direnişi örgütlemek ilk defa yaşandı. Sınıf mücadelesine olumlu bir katkı olarak kazanımla ayrıldık” dedi.

Karabulut süreci şöyle anlattı: “İş bitti diye arkadaşları ücretsize çıkarmak istediler. Biz de arkadaşların ihbar kıdem ve tazminat verilerek çıkış verilmesini istedik. Firma sadece kıdem vereceğini ihbar veremeyeceğini onu da asgari ücret üzerinden ödeyeceğini söyledi. Kabul etmedik ve 18’inde direnişe başladık. Eylemimizin üçüncü günü otopark girişlerini kapattık. 9 arkadaşımız gözaltına alındı. Sosyal medyanın da etkisiyle görüşmeye çağırdılar. Arkadaşların ihbarları ve kıdemlerinin gerçek ücretleri üzerinden yatırılması talepleri karşılandı.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!