İBB İşçileri Belediye Önünde Süresiz Oturma Eylemine Başlıyor

İşlerine son verilen İBB işçileri, 28 Temmuz Perşembe günü Saraçhane'de bulunan belediye binası önünde süresiz oturma eylemine başlayacağını duyurdu.

featured

İSTANBUL – İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetimi tarafından hukuksuz ve keyfi biçimde işine son verilen ve her an işten çıkarılma tedirginliği yaşayan, mobbinge maruz bırakılan, hakları ödenmeyen ve istifaya zorlanan çalışanlar yazılı bir metin yayınladı dayanışmaya ve bielikte mücadeleye çağırdı.

Güvenlik soruşturmaları bahane edilerek pek çok İBB çalışanı yasal hakları da gasp edilerek işten çıkarıldı. İşçiler açıklamasında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun spekülatif açıklamalarıyla başlayan “cadı avı” masumiyet karinesi gibi hukukun en temel ilkelerinin çiğnendiği korkunç bir boyut kazandığını belirtti. Açıklama, “İBB yöneticilerinin kendilerine yönelecek olası tehditleri savuşturmak için mesai arkadaşlarını feda etme tutumlarının, AKP iktidarının sınır yoklama stratejisine hizmet ettiğini görmesi gerekiyor” denildi.

Açıklama şöyle devam etti: “Sivil ölüme mahkum edilerek SGK kodlarıyla işinden edilen işçiler olarak İBB yönetiminin bu pervasız tutumunun karşısında mücadelemizi sürdüreceğiz. Aşağıda sıraladığımız 3 talebimiz karşılanana kadar, 28 Temmuz Perşembe günü saat 12’den itibaren, İBB Saraçhane binası önünde süresiz oturma eylemine başlayacağımızı, yönetimin tutumuna göre direnişimizi parti merkezleri ve yöneticilerin konutları gibi başka mecralara da taşımaya hazır olduğumuzu ilan ediyoruz.

* Haksız uygulamalar nedeniyle yaşatılan mağduriyetler için İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu kamuoyu önünde özür dilemelidir.

* Haksız ve hukuksuz bir şekilde işten çıkarılan bütün çalışanlar koşulsuz şartsız işe iade edilmelidir.

* İBB’deki hukuksuz işten çıkarmalar sona ermelidir.

Asla geri adım atmayacak ve hakkımız olanı alana kadar alanlardan ayrılmayacağız!”

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!