Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’den Sermayedarlara: 100’er Milyon Dolar Bozdurun

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin Dolmabahçe’de iş dünyasıyla buluştuğu toplantıda patronlardan 100’er milyon dolar bozdurmalarını istediği iddia edildi.

featured

İSTANBUL – Sermaye devletinin yapısal ve siyasal buhranlarıyla iyice tetiklenen ekonomik krize bir türlü çare bulamayan ‘ekonomi kitabı yazar(lar)ı’ çareyi tekelci sermayedarların dolar bozdurmasında gördü.

Yandaş Sabah yazarı Güngör, “İşadamlarından faizlerin düşmesini fırsat bilip, bankadan çektikleri parayı, dolara yatırmamalarını istemiş” diye yazdı.

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesinin yazarı Dilek Güngör, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin, iş dünyasıyla buluşmada iş insanlarına ‘Hepiniz 100’er milyon dolar bozdurun’ dediğini yazdı.

Güngör, bugünkü yazısında, “Bakan Nebati, iş dünyasıyla toplantısında yeni ekonomik modelle ilgili bir sunum yaptı. Beş aksiyon adımından bahsetti” dedi.

“Öğrendiğime göre, toplantıda Bakan Nebati, enflasyonun ve döviz kurlarının düşmesi gerektiği konusunda iş dünyasıyla hem fikir olduğunu söylemiş” diyen Güngör, şunları ifade etti:

İşadamlarından faizlerin düşmesini fırsat bilip, bankadan çektikleri parayı, dolara yatırmamalarını istemiş… Yeni ekonomik modeli anlatırken de cari açıktaki iyileşmeye vurgu yapmış… İş dünyasına da ‘Hepiniz 100’er milyon dolar bozdurun’ demiş.

Sanırım o da işin esprisi…

Neyse, uzatmayayım…

Bu aksiyonlar doğru olabilir ama şu anda döviz kurlarındaki artışı durdurur mu?

Kısa vadede zannetmiyorum…

Onun için sanırım bu adımların başına giderek ülkede çıpa haline gelen döviz kurlarıyla ilgili bir aksiyon koymak yerinde olur…”

Hali hazırdaki ekonomik krizi ülkedeki üretim ilişkilerinden, devlet yapısı ve siyasetinden, para ve ekonomi politikalarından ayrı düşündüğü gibi uluslararası alanda izlenen dış siyasetin sonuçlarından da bağımsız sanan siyasi iktidar, bir avuç tekelci burjuvanın dolarını bozdurarak ekonomiyi düzeltebileceğini hiç değilse kısa bir süre nefes alabileceğini düşünüyor. Ne var ki, böylesi bir çözüm yolunun gerçekte ekonomik krizi aşmaya yetmeyeceği aşikar.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!