Grevdeki İşçilerin Üzerine Kamyon Sürüldü: Sendikacı Hayatını Kaybetti

İtalya'nın Novara bölgesinde grevdeki kargo işçilerinin üzerine kamyon sürüldü. Si Cobas sendikasının koordinatörü 37 yaşındaki Adil Belakhdim yaşamını yitirdi. Sendika yaptığı açıklamada, "Adil Beakhdim kar uğruna öldürüldü" diye belirtti.

featured

BİANDRATE – İtalya’da ülke genelinde lojistik ve nakliye işçilerinin grevi kapsamında, Novara’nın Biandrate ilinde LİDL adlı market zincirinin deposu önünde yaklaşık 20 işçi grev gözcüsü olarak bulunuyordu.

Bu sırada bir kamyon sürücüsü grev hattına zorla girmek istedi. İşçilerle sürücü arasında yaşanan tartışmanın ardından kamyon sürücüsü aracını arkasında işçilerin olduğu bariyere doğru hızla sürdü. Saldırıda kargo işçilerinin örgütlü olduğu Si Cobas sendikasının koordinatörü 37 yaşındaki Adil Belakhdim yaşamını yitirdi. 2 işçinin ise yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı, sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi.

Kaçan sürücü daha sonra yakalanarak gözaltına alındı.

Saldırının ardından işçiler Novara’nın Biandrate ilindeki LİDL şirketinin mal teslimat kapılarını bloke etti.

Si Cobas sendikası yaptığı açıklamada, “Bu kaotik ve sarsıcı saatler içinde kulağımızda hala Adil’in dün akşam geç saatlerde Novara’daki iş arkadaşına yolladığı, bugünkü ulusal grevin nedenlerini anlattığı ve ölümüyle sonuçlanan greve davet ettiği sesli mesaj yankılanıyor” açıklamasında bulundu.

Açıklamada, “Bu olay ‘basit bir kaza’ ya da ‘deli bir adamın basit bir işi’ değil, bu işçi hareketine karşı ‘örgütlü şiddetin doruk noktası’dır” diye belirtildi.

Si Cobas “Bu ortaya çıkan ve giderek yayılan şiddet, işçilerin taleplerini susturmayı sendikasını tecrit etmeyi amaçlayan bir politik stratejinin sadece görünen yüzü” ifadelerini kullandı.

Sendikanın örgütlediği grevleri yapılan ilk saldırı olmadığını kaydedilen açıklamada, FedEx, TNT revine açılan davalar, San Giuliano ve Lodi’de polisin ve grev kırıcıların yaptığı silahlı saldırılar ve Texprint’te yapılan polis baskınları hatırlatıldı.

Si Cobas sendikası “Bütün bu olanlar, patronların ve lojistik alanında büyük işler yapan örgütlü suçun birlikte ve iç içe hareket ettiği, büyük bir planın bir parçasıdır. Bütün bunlar, aşırı sömürüye karşı yıllar boyu verilen sendikal mücadele sonucu elde edilmiş kazanımların savunulması için greve çıkan işçileri şiddet kullanarak ezmek içindir. Bu şiddet, grevleri ve hak mücadelelerini acımasızca bastıran polis tarafından desteklenip besleniyor” dedi ve “Adil Beakhdim kar uğruna öldürüldü” diye vurguladı.

PAME’DEN DAYANIŞMA MESAJI

Yunanistan’dan Tüm İşçilerin Militan Cephesi (PAME) yazılı bir açıklama yaparak İtalya’da bir sendikacının grev sırasında öldürülmesini kınadı.

PAME’den yapılan açıklamada “Bu tür olaylar patronların en şiddetli yüzünü, grevi kırma mekanizmalarını ve işçilerin grev hakkına karşı baskılarını ortaya koyuyor” denildi.

Avrupa Birliği’nde bunlar olurken, Yunanistan hükümetinin grev hatlarını ve sendikal eylemi kriminalize ederek aslında grevleri yasaklamak istediğini bildiren PAME’den yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Adil Belakhdim yaşam için, sınıfının hakları için mücadele ederken öldürüldü. İtalyan sendikaları İtalya genelinde patron şiddetine karşı iki saatlik iş bırakmayla karşılık veriyorlar. PAME Yunanistan’ın sınıf sendikalarının Adil Belakhdim’in ailesine ve meslektaşlarına başsağlığı dileklerini iletir.”

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!