Filistin’de İsrail ve İslami Cihad Aarasında Ateşkes

İşgal devleti İsrail, hava saldırılarıyla 44 Filistinliyi katletti, 400'den fazla kişiyi ise yaraladı. 3 gün süren saldırı sonrası İsrail ve Filistinli İslami Cihad arasında ateşkes ilan edildi.

featured

Siyonist işgal devleti İsrail son üç gündür Gazze şeridine dönük hava saldırılarıyla 15’i çocuk 44 Filistinliyi katletti ve 400’den fazla kişiyi yaraladı. Filistin direnişi İsrail’in saldırılarına farklı noktalardan yüzlerce füze atışıyla cevap verirken, pazar günü gece yarısı Mısır arabuluculuğunda görüşen İsrail ve Filistinli İslami Cihad ateşkes ilan etti. Gazze’de halk ateşkesi kutlamak için sokaklara döküldü.

Cuma gününden bu yana Gazze’ye dönük bombardımanlarıyla bölgeyi yaşanmaz hale getiren İsrail, sadece İslami Cihad üyelerini hedef aldığını iddia ederken, bölgedeki haber kaynakları ve Filistinli yetkililer, katledilenlerin yarısından fazlasının sivil olduğunu vurguladı. Ateşkes sonrası Filistin halkı, bombardımanın yarattığı enkazı temizlemek için çalışmaya devam ederken, bombardımanda yaralanan yüzlerce insanın tedavisi sürüyor.

İslami Cihad, ateşkes koşullarından birinin de İsrail tarafından rehin tutulan Şeyk Bassem el-Saadi ve açlık grevindeki tutsak Halil Awawda’nın tahliyesi olduğunu belirtirken, arabulucu Mısır her iki tutsağın da en kısa sürede serbest bırakılması için çabalarını sürdürdüğünü kaydetti.

Ateşkes öncesi çatışmaya ilişkin açıklamalarda bulunan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ise, İsrail’in “kendini savunma hakkını” sonuna kadar desteklediğini vurguladı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!