Filistin’de İlhak Planına Karşı Yeni İntifada Çağrısı

featured

ABD-İsrail tarafından 1 Temmuz’da açıklanacağı öne sürülen ilhak planına karşı Gazze’de binlerce Filistinle sokağa çıktı.

İlhak planına karşı toplanan “Filistin Ulusal ve İslami Güçler Komitesi” tarafından yapılan çağrı doğrultusunda gerçekleşen mitingde, Filistin bayrakları taşındı, ilhak saldırısına karşı sloganlar atıldı ve yeni bir intifada çağrısı yapıldı.

Komite adına Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi Siyasi Birim Üyesi Nasır Ebu Nasır mitingde bir konuşma yaptı. Filistin devletinin kuruluşunun Filistin halkının göstereceği direnişe bağlı olduğunun altını çizen Nasır, bu mitingin İsrail’in zulmüne karşı ortak mücadele açısından önemine işaret etti ve umutlarını dile getirdi.

72. yılında Filistin’den Ortadoğu’ya El Nakba

ABD destekli siyonist saldırıya karşı “ulusal direniş” vurgusu yapan “İlhak planı, Filistin halkının varoluşu için bir tehdittir ve yeni bir intifadaya yol açabilir” ifadelerini kullandı.

Konuşmada, ilhak planını engellemek için Filistin’deki bölünmüşlüğe son verilmesi, derhal birleşik mücadele stratejisi geliştirilmesi gerektiği vurgulandı. Ebu Nasır, Trump-Netanyahu ikilisinin açıkladığı “Asrın Anlaşması” ile Filistin’in tasfiye edilmek istendiğini ifade ederek, bu ilhak planının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Öte yandan Batı Şeria’da da Filistinliler ve İsrailliler ortak eylem yaparak siyonist ilhak planını protesto etti. İsrailli bakan ve vekillerin de katıldığı eylemde konuşan Fetih Hareketi Merkez Komite Genel Sekreteri Cibril er-Rucub, bu duruma işaret ederek İsrail’de ilhak planına karşı çıkan güçlerle bağ kurulması gerektiğini vurguladı.

İsrailli yetkililer de “barış” ve “iki devletli çözüm” vurgusuyla konuşma yaptı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!