Ev İşçileri: Güvenceli İş ve Gelecek İstiyoruz

featured

İSTANBUL – İMECE Ev İşçileri Sendikası üyeleri, Dünya Ev İşçileri Günü nedeniyle Kadıköy Süreyya Operası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. “Ev işçilerine güvence istiyoruz” yazılı pankartın açıldığı ve taleplerin sıralandığı dövizlerin taşındığı eylemin basın metnini Zeynep Kartal Ayvalıtaş ve Yıldız Ay okudu.

16 Haziran 2011 tarihinde ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü) tarafından “Ev İşçilerine İnsanca İş Sözleşmesi” kabul edilirken, 16 Haziran’ın “Dünya Ev İşçileri Günü” olarak kutlanmasına karar verildiğini hatırlatan Ayvalıtaş, “Bizler ev işçileri olarak uzun bir süredir öncelikle ev işçilerinin iş yasası kapsamına alınması ve ev işçilerine insana yakışır iş koşullarına kavuşmak için mücadele ediyoruz. Sigorta ve emeklilik haklarımız için, ev işçiliğinin mesleki standartların oluşması için sendikal çalışmalar içinde örgütleniyoruz ve mücadeleyi her geçen gün büyütmeye çalışıyoruz” dedi.

‘GÜVENCELİ İŞ, GELECEK İSTİYORUZ’

Ev işçileri olarak genellikle kayıtdışı çalıştırıldıklarından emeklilik, sağlık gibi sosyal güvenlik haklarından ve kriz dönemlerinde işsizlik, kısa çalışma ödeneği gibi geçici çözümlerden yararlanamadıklarını söyleyen Ayvalıtaş, “Gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Sadaka değil, güvenceli iş, güvenceli gelecek istiyoruz. Pandemiyle birlikte ev işçilerinin yaşam ve iş koşulları giderek güvencesiz bir noktaya geldi. Çoğu ev işçisi arkadaşımız Covid-19 virüsüyle mücadele ederken bir de işlerinden oldular. Geçtiğimiz yıl yüze yakın ev işçisiyle görüşmeler yapan sendikamız ev işçilerinin pandemide yaşadıkları hak gasplarını raporlaştırdı. Temas ettiğimiz ev işçisi kadınların büyük bir çoğunluğu salgın sürecinde ücretsiz olarak işten çıkarıldığını öğrendik” diye konuştu.

‘AYRIMCILIĞA İTİRAZ EDİYORUZ’

Yıldız Ay da Türkiye’nin ILO’nun C 189 nolu “ev işçilerine insanca iş sözleşmesi”ni hala imzalamadığı gibi ilk imzaladığı İstanbul Sözleşmesinden de çekilme kararı aldığını hatırlattı. Ay, “İmece Ev İşçileri Sendikası olarak; taleplerimiz bütün kayıt dışı çalışan işçilerin talebidir diyoruz ve herkesi bu sese ortak olmaya davet ediyoruz. Ev emeği görünmeyen bir emek olduğu için ev işçilerinin emeği de değersiz. Biz ayrımcılığa itiraz ediyor, emeğimizin karşılığını almak istiyor, güvenceli iş talep ediyoruz” dedi.

‘GÖÇMEN EV İŞÇİLERİNİN ÇALIŞMA KOŞULLARI İYİLEŞTİRİLMELİ’

Ay, şöyle devam etti: “Salgın sürecinde aile bireylerinin karantina ile ev içinde olması kadınların ve ev işçisi kadınların ev işleri mesaisini artırmıştır. Çocuk bakımı, yaşlı, engelli, hasta bakımı, ev işleri sadece kadınların sorumluluğu değildir. Eşit bir iş bölümü için devleti, işverenleri ve erkekleri sorumluluğa davet ediyoruz. Kayıt dışı çalışan emekçi kadınlar açıklanan ekonomi destek paketlerinden yararlanamadılar. Bunun için düzenleme yapılmalıdır. Göçmen ev işçilerinin çalışma koşulları iyileştirilmelidir. Ev işçilerine güvenceli bir yaşam istiyoruz.” (ETHA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!