1 Milyon Ev İşçisi İşsiz Kaldı: Bizler Ailecek Yokluğun İçine Sürüklenmiş Milyonlarız

09-sendika_16_9_1616885787
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İSTANBUL – Benli, “Temel ihtiyaçlarımızı karşılayamaz hale geldik. Çocuğunun sütünü, bezini alamayan birçok üyemiz intiharın eşiğine geldi” dedi.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, geçimlerini evlere gündelik temizliğe giderek, yaşlı, hasta ve çocuk bakarak sağlamaya çalışan yaklaşık 1 milyon ev işçisi kadından tamamına yakınının pandemi yüzünden işsiz kaldığı bildirildi. Ev İşçileri Dayanışma Sendikası Başkanı Gülhan Benli, normal dönemde ayda ortalama 2 bin 500 lira kazanan ev işçilerinin salgın gerekçesiyle evlere alınmayarak açlığa terk edildiğini, bu zor dönemde sosyal devleti de yanlarında göremediklerini söyledi.

Bu durum, CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş’ın TBMM’ye verdiği araştırma önergesi ve Çalışma ve Aile Bakanlığı’na gönderdiği soru önergesiyle ortaya çıktı. Demirtaş, tamamına yakını kayıtsız çalışan bu işçilerin çalışamadıkları için açlıkla karşı karşıya kaldığını, buna rağmen pandemi desteklerinden yararlandırılmadığını bildirdi.

Önergesinde, iş güvenliğinden yoksun, düşük ücret ve çok kötü koşullarda çalışan bu işçilerin salgınla birlikte işlerini kaybettiklerini, virüs getirecekleri endişesiyle 1 yıldır evlere kabul edilmediklerini belirten Demirtaş, hükümetin de kayıt dışı çalışıyor olmalarını gerekçe göstererek kısa çalışma ya da nakit ücret desteği gibi pandemi desteklerden mahrum bıraktığını bildirdi. Demirtaş, Çalışma Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde de, ev hizmetlerinde çalışanlara pandemide ne kadar yardım yapıldığı bilgisinin açıklanmasını istedi.

‘BİN 431 LİRA ÖDENMELİ’ 

Ünal Demirtaş, ev işçilerinin kayıt dışı çalışmalarının kendilerinin değil sosyal devletin suçu olduğunu, bu nedenle pandemi öncesinde ev temizliği, çocuk, yaşlı ya da hasta bakımı yaparken pandemide işini kaybeden her bir ev işçisine en az bin 431 lira acil nakit ücret desteği verilmesi yönündeki önerisini hükümete iletti.

‘YOKLUĞUN İÇİNE SÜRÜKLENMİŞ MİLYONLARIZ’

Ev İşçileri Dayanışma Sendikası Başkanı Gülhan Benli, pandeminin başladığı günden bu yana geçen son 1 yılda adeta açlığa mahkum edildiklerini, icralarla boğuştuklarını, buna rağmen sosyal devleti hiçbir zaman yanlarında göremediklerini söyledi. Ev işlerinde çalışan kadınların eşlerinin de genel olarak kayıt dışı olarak inşaat ve benzeri işlerde çalıştıkları için ailecek nakit ücret desteği ya da kısa çalışma desteklerinden yararlanamadıklarını belirten Benli, “Bizler ailecek yokluğun içine sürüklenmiş milyonlarız. Temel ihtiyaçlarımızı karşılayamaz hale geldik. Çocuğunun sütünü, bezini alamayan birçok üyemiz intiharın eşiğine geldi” dedi.

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!