Emekçiler Sözleşmeye Tepkili: Emekçiyi Yoksulluğa Mahkum Ediyor

TİS mutabakatının hükümetten yana olduğunu belirten Eğitim Sen üyeleri, emekçilerin yoksulluğa sevk edildiğini söyledi.

featured

VAN – Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), yüz binlerce işçiyi ilgilendiren 2021-2023 dönemi Toplu İş Sözleşmesi’nde (TİS) varılan mutabakata karşı 27 Ağustos’ta bir günlük iş bıraktı. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) üyeleri, mutabakatın hayata geçirilmesi halinde emekçilerin daha da yoksullaşacağını vurguladı.

İKTİDARDAN YANA

Eğitim Sen Van Şubesi Yürütme Kurulu üyesi Lokman Babat, verilen zam oranlarıyla emekçileri sefalete mahkum edildiğini ifade etti. Kararı kabul etmeyeceklerini kaydeden Babat, “TİS görüşmelerinde masadan geri çekilmemizin sebebi hükümet ve yetkili olduğunu söyleyen konfederasyon yıllardır yaptığı iş birliği ile memurları ve tüm emekçileri sefalete mahkum etmiştir. Bu yıl da tiyatroya dönen TİS görüşmelerinden çekildik. Yetkili olduğunu söyleyen sendika emekçiden yana değil, hükümet politikalarından yana kararlar alıyor. Bütün kamuoyunun gözü önünde memurları, emekçileri sefalete mahkum etme durumu söz konusu. Gerçek enflasyonun çok çok gerisinde bir zam oranı açıklandı. Israrla itiraz ettiğimiz noktalardan bir tanesi de, yetkili sendikanın üyelerini korumak adına verilen 400 TL’lik rüşvettir. Bunu kabul etmiyoruz. Bu anayasanın eşitlik ilkesinde de aykırıdır. 3 milyon 800 bin emekli ve çalışan emekçi bundan faydalanamayacak olmasıdır” dedi.

ALIM GÜCÜ

Mutsuz emekçi sayısının gittikçe artacağını belirten Babat, sürekli olarak alım güçlerinin düştüğünü belirtti. Yetkili konfederasyon yöneticilerinin kendilerine yaptıkları zamların çok altında memura zam yaptığını aktaran Babat, “Sözleşmeyi imzalayan sendikanın genel başkan ve yöneticilerine baktığımız zaman, kendi maaşlarına yaptıkları oranın çok altında bir oranı memurlar için istiyor. Genel başkan 32 bin civarında bir maaş alıyor. Memurlara reva görülenler ise ortada. Bu karar, emekçileri daha çok yoksulluğa sevk edecek. Eğitimde, ‘mutsuz öğretmen mutlu öğrenci yetiştiremez’ diyoruz. KESK’in tarihi güçlü eylemlerle doludur. Emekçinin en büyük silahı üretimden gelen gücünü kullanmaktır. Emekçilerde bir günlük hizmet üretmeme eylemi gerçekleştirdik” diye ifade etti.

ENFLASYON ARTACAK

Eğitim Sen Şube Sekreteri Zeki Yüksek ise, TİS’in tüm memurları kapsamadığını söyleyerek, bunun sadece yandaş konfederasyon ile yapılmış bir anlaşma olduğunu ifade etti. Yetkili sendikalardan kopuşları önlemek için 400 TL’lik bir ikramiyenin ödendiğini kaydeden Yüksek şöyle konuştu: “ Yandaş sendika ile yapılmış bir sözleşme. Ayrıca yapılan zamlar çok komik ve gerçeklerden çok uzak. Bir emekçi olarak mutfağımıza baktığımızda bunu rahat hissedebiliyoruz. Seyyanen ve refah payından yana hiçbir şey verilmediğini sadece 400 TL’lik bir toplu sözleşme ikramiyesi verildi. Bunu da yetkili sendikalardan kopuşları önlemek adına yaptılar. Hayat şartları gün geçtikçe artıyor. Her şey ateş pahasıdır. Önümüzdeki dönemde daha da zorlanacağız. Enflasyonun daha da artacağı ve aldığımız maaşların gittikçe eriyeceğini söyleyebilirim. Bu yüzden biz kamu emekçiler, buna tepki olarak bir gülük iş bırakma eylemi gerçekleştirdik. Yapılan sözleşme tek taraflı. Sadece işverenin istediği doğrultuda yapılmış” şekline konuştu.(MA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!