Ebru ve Aytaç İçin 16 Hukuk Örgtünden Çağrı

featured

15 hukuk örgütü ölüm orucunun 199’uncu gününde olan Avukat Ebru Timtik ve 168’inci gününde Avukat Aytaç Ünsal’ın duruma ilişkin açıklama yaptı.

Timtik ve Ünsal’ın sağlık durumlarının kötüye gittiği ve hayat risklerinin bulunduğu vurgulanan açıklamada, kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunuldu: 

“Adil yargılanma hakkının sağlanması” talebiyle 5 Nisan 2020 tarihinde açlık grevini ölüm orucuna çeviren  Avukat Ebru Timtik ve Avukat Aytaç Ünsal eylemlerinde gelinen aşamada yaşamsal risk altındalar.

“Ebru 40 kilonun altına düştü”

Ebru Timtik bugün itibariyle 30’dan fazla kilo kaybetmiş ve 40 kilonun altına düşmüştür. Uzun süreli açlığa bağlı olarak pek çok rahatsızlık yaşamaktadır. Ağzında oluşan yaralar boğazına doğru genişlemiştir.  Bu sebeple konuşma ve yutkunma zorluğu yaşamaktadır.

Artan ağız içi yaraları nedeniyle hekim tavsiyeleri üzerine almakta olduğu su, tuz ve şekeri almakta zorlanmaktadır. Ayrıca meslektaşımızın açlığının doksanlı günlerinde ellerinde oluşmaya başlayan kararmalar iyice artmış ve vücudunun kimi bölgelerinde yaralar oluşmuştur.

“Aytaç 25 kilo kaybetti”

Aytaç Ünsal bugün  25 kilodan fazla kilo kaybetmiş ve 59 kilonun altına düşmüştür. Uzun süreli açlığa bağlı olarak; Ağız içi yaralar, nefes darlığı, hızlı kas erimesi, halsizlik gibi rahatsızlıklar yaşamaktadır. 

Tüm kamuoyunu meslektaşlarımıza yönelen hukuksuzluğa ses olmaya çağırıyor,  Yargıtay incelemesinde bulunan dosyalarının ivedilikle incelenmesini, hukukun genel esas ve usulleri gözetilerek bozma kararı verilmesini, her iki meslektaşımızın da sağlık durumları gözetilerek tahliye edilmesini talep ediyoruz.”

Açıklamada imzası bulunanlar

Adalet için Hukukçular, Avukat Hakları Grubu, Avukat Hareketi, Avukatlar Sendikası, Çağdaş Avukatlar Grubu (ÇAG), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Demokrasi İçin Hukukçular(DİH), Hukuk Hareketi Platformu, Kartal Hukukçular Derneği(KHD), Katılımcı Avukatlar (KAV), Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu, Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu Yükseliş Hareketi, Özgürlükçü Demokrat Avukatlar (ÖDAV), Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Sosyal Hukuk, Toplumsal Hukuk

Ne olmuştu?

ÇHD davasında 20 Mart 2019’daki duruşmada kararını açıklayan mahkeme, avukatlara 18 yıl 9 ay ile 3 yıl 1 ay 15 gün arasında hapis cezalarına hükmetmişti. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi de Ekim 2019’da itirazları reddederek dosyayı Yargıtay’a göndermişti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) davasında verilen 159 yıldan fazla cezanın, avukat Barkın Timtik’e verilen ceza hariç onanması yönünde görüş bildirdi.

Tebliğnamede sadece, TCK’nın 314/1 maddesi uyarınca “örgüt kurmak ve yönetmek” suçundan 18 yıl 9 ay hapse mahkum edilen avukat Barkın Timtik’in cezasının bozulması, onun da diğer avukatlar gibi “örgüt üyeliğinden” cezalandırılması gerektiği ifade edildi.

Savcılığın tebliğnamesi Yargıtay 16. Ceza Dairesine gönderildi.

Derneğin yöneticilerinden avukat Ebru Timtik ile ÇHD üyesi avukat Aytaç Ünsal adil yargılanma hakkı için ölüm orucuna başladı.

(bianet)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!