Coşkunlar Davası: İşçi Ailelerinin Yürüyüşü Engellendi, Salona da Alınmadılar

5437e3fc-c8db-4886-ba52-ed82c7530d23
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SAKARYA – Hendek’teki Büyük Coşkunlar havai fişek fabrikasında meydana gelen 7 işçinin hayatını kaybettiği, 127 kişinin yaralandığı patlamanın ardından açılan davanın ilk duruşması Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesinde bugün başlıyor.

Duruşma öncesi adliye önünde yürümek isteyen aileleri polisler engelledi. Aileler engellemeye tepki göstererek açıklama yaptı. Açıklamanın ardından adliye girmek isteyen aileler bir kez daha engelle karşılaştı. Duruşma salonunun 30 kişilik olduğu gerekçesiyle içeri alınmak istemeyen aileler mahkeme başkanı ile görüşmek istiyor.

Patlamanın ardından “Bilinçli taksir ile ölüme ve yaralanmaya sebep olma” suçlamasıyla hazırlanan iddianamede, 5’i tutuklu 7 sanık hakkında 22 yıl 6’şar ay hapis cezası isteniyor.

Yıllarca devlet tarafından korundu, işçileri suçladı

AKP’li isimler ve Erdoğan’la yakınlığı bilinen Yaşar Coşkunlar’ın patronu olduğu fabrikada daha önce 8 ayrı patlama yaşanmasına karşın hiçbir önlem alınmamış ve devlet tarafından fabrika sahipleri kollanmıştı.

Fabrikada ne zaman iş cinayeti yaşansa, AKP’li patronun işçiyi suçladığı, kayıtlara iş kazası olarak birden fazla kez geçmesine rağmen hiçbir ceza almadığı ortaya çıkmıştı.

Patron her yaşanan facianın ardından fabrikanın adını değiştirerek yoluna devam etmişti: Coşkunlar, Büyük Coşkunlar, Venüs Coşkunlar…

Coşkunlar ilk ifadesinde suçu iş güvenliği uzmanları ve işçilere atmış ve olayda yaşamını yitiren işçilerin aileleri için “Cenazeyi almadan tazminat peşine düşenler var” diye konuşmuştu.

Dava bugün başladı

Daha sonra tutuklanan patron Yaşar Coşkun bugün hakim karşına çıktı. Davada Coşkun ile birlikte fabrika sorumlu müdürü A.A., Fabrika Müdürü ve Genel Ustabaşı H.A.V., Genel Ustabaşı E.Ö., İş Güvenliği Uzmanı A.B. ile tutuksuz sanıklar; diğer fabrika sahibi A.R.E.C. ve Sorumlu Personel A.Ç. Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanıyor. Davanın 3 gün sürecek duruşmasında 108 müşteki dinlenecek. Sanıklar hakkında 2 yıl 8’er aydan 22 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası isteniyor. Bugünkü duruşmada sanıkların tutukluluğuna devam kararı verildi ve bir sonraki duruşma 15 Mart olarak belirlendi.

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!