Hendek İşçi Katliamı Davası Görüldü

Hendek davasında esas hakkında mütalaasını açıklayan savcı; tüm deliller, ifade ve raporlar facianın faillerinin "olası kastla öldürmek" maddesinden yargılanmaları gerektiğini gösterdiği halde,"Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçlamasıyla 7 sanık hakkında 2 yıl 8'er aydan, 22 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası istedi.

featured

SAKARYA – Hendek’teki Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda 3 Temmuz 2020’de meydana gelen patlamanın yedi işçinin ölümüne, 128’inin de yaralanmasına yol açmasına ilişkin Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın 6. duruşması görüldü.

Tutuklu yargılanan fabrika sahibi Yaşar Coşkun ve müdür Hasan Ali Velioğlu duruşmaya SEGBİS yoluyla katıldı. İşçilerin göz göre göre ölüme gönderildiği apaçık olan davada sanık vekillerinin bilirkişi raporunun yenilenmesi talebi reddedildi. Savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Tüm deliller, ifade ve raporlar facianın faillerinin “olası kastla adam öldürmek” maddesinden yargılanmaları gerektiğini gösterdiği halde, savcı, “Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçlamasıyla 7 sanık hakkında 2 yıl 8’er aydan, 22 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası istedi.

Sanık avukatları mütalaaya ilişkin söz aldı. Avukat Abdürrahim Burak, uzman raporunun heyet tarafından dikkate alınmadığını iddia etti. Avukat Asena Asan Burak da üç aydan az olmamak süreyle karşı beyan için süre istedi.

Katliamda yakınlarını kaybeden ailelerin avukatı Can Atalay, “Fabrikada patlayıcı oranı ne olursa olsun ne kadar işçi ölürse ölsün denilerek çalışma yapılmasına rağmen, olası kast değerlendirilmemiştir. Olası kast değerlendirilmeden esas hakkındaki mütalaa doğrultusunda karar verilmemelidir” dedi.

Sanık Yaşar Coşkun avukatı Abdullah Tekneci’nin müşteki avukatlarına yönelik el hareketleri yapması üzerine duruşma salonunda gerginlik yaşandı. Gerginlik sırasında müştekilerden fenalaşanlar oldu, sağlık ekipleri müdahale etti.

Gerginliğin ardından devam eden duruşma da tutuklu sanıkların tutukluluğunun devamına karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı 31 Ocak 2022’ye ertelendi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!