Bundan Böyle Askerler, ‘Alp’ Kıyafetiyle Türbede Nöbet Tutacak

featured

Tarihin gidişatı içerisinde insanlığın ilerleyişine ayak uyduramayıp yıkılan ‘Osmanlıcılık’ anlayışını, AKP’nin son yıllarda kitleleri manipüle etmenin bir yöntemi olarak kullandığı biliniyordu. Bu minvalde askerlere de ‘Alp’ kıyafeti giydirip türbe önünde nöbete diktiler.

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin Bursa’daki türbesinde askerler tarafından “saygı nöbeti” adı altında nöbet tutulmaya başlandı.

Bursa’nın ‘düşman işgalinden kurtuluşunun’ 98.yıldönümü kutlamalarına denk getirilen söz konusu nöbetin başlaması törenlerinde, Bursa Jandarma Komutanlığı bünyesinde 2.5 ay boyunca özel yetiştirilmiş askerler, o dönemin “alp” kıyafetleriyle sancak nöbetine başladı.

Buna göre her gün 09.00 ile 17.00 saatleri arasında sancak ve saygı nöbeti gerçekleştirilecek. AKP’li Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, bu uygulamayla birlikte “ecdada olan vefayı bir kez daha gösterdiklerini” belirterek, “İnşallah bu nöbet ilelebet devam edecektir” dedi.

Jandarma Komutanı: Osmanlı’nın Manevi Ruhuna Saygı

Törende konuşan Bursa İl Jandarma Komutan Yardımcısı Albay Servet Yiğit ise, “Bugün başlatacağımız saygı nöbeti, Osmanlının manevi ruhuna saygı kapsamında yapılacaktır. Alp başının komutuyla nöbet alanına gelecek Alpler, saygıyla nöbetlerini tutarak al bayrağımızın gölgesinde verdikleri anda bağlı kalarak sura üflenene kadar nöbete devam edeceklerdir” dedi.

Konuşmaların ardından düzenlenen törenle sözkonusu “saygı nöbeti” başlatıldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!