Arsan İşçileri Sendika Düşmanlığına ve İşten Atmalara Direniyor

featured

SAKARYA – Lastik İş Şube Başkanı Mustafa Sipahi’nin de katıldığı bir eylem gerçekleştiren işçiler, hakları için mücadeleye devam edeceklerini söyledi. Lastik İş Sakarya Şube Başkanı Mustafa Sipahi yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Bildiğiniz gibi Arsan Kauçuk işyerinde çalışan işçi kardeşlerimiz işveren tarafından sadece sendikaya üye oldukları için işten çıkarılmıştır. Bu arkadaşlarımızın ilk mahkemesi 8 Mart’ta gerçekleşmiştir ve bu mahkeme mayıs ayına ertelenmiştir. Sevgili arkadaşlarım,Ne olursa olsun sendikamız ve Arsan işçileri mücadeleye devam edecektir. Hiçbir güç Arsan Kauçuk’ta çalışan işçi kardeşlerimizin hak ve özgürlüklerini elde etmesine engel olamayacaktır. Çalışanlar Lastik-İş sendikasını seçmiş ve üye olmuşlardır. Bakanlık sendikamızın çoğunluk sağladığını işverene bildirmiştir. Biz bu işyerinde yetkili sendikayız. Buna karşılık defalarca masaya çağırmamıza rağmen işveren gerçek bir görüşme başlatmamıştır. Üstelik bu süre içinde arkadaşlarımızı işten çıkarmış, bir çok işçiyi de çeşitli baskılar uygulayarak sendikamızdan istifaya zorlamıştır. Dünya’da ve ülkemizde Covid-19 salgınının var olduğu bu ortamda, işverenin işçilere bu kadar zülüm ve baskı uygulaması insanlıkla bağdaştırılamaz.

‘ÇAMUR AT İZİ KALSIN’

Arsan Kauçuk işvereni Anayasal hakkımız olan örgütlenmemize karşı çıkmaktadır ve her türlü ‘’Çamur at, izi kalsın’’ şeklindeki karalamaları gündeme getirmektedir. İşveren tarafından sendikamıza yapılan  saldrılar dışında ayrıca kişisel olarak şahsıma da iftiralar atılmıştır. Bizler demokrasi mücadelesi içinde onurlu bir yer edinmiş, Türkiye sendikal hareketinin temel taşlarından biri olan Lastik İş sendikası yöneticileri hiçbir suçlamayı, iftirayı ve karalamayı kabul etmiyor ve şiddetle reddediyoruz.Arsan çalışanı sevgili arkadaşlarım,Bu durum son derece ahlaksız bir durumdur. Biz bu onurlu mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Asla vazgeçmeyeceğiz. Ayrıca sendikamız bu süreçte gerekli yasal başvuruları yapacaktır. Lastik-İş sendikası onurlu bir geçmişe sahip, Türkiye işçi sınıfının göz bebeği bir sendikadır. Arsan işçisi de onurlu bir işçidir. İşverenin ve paralı adamlarının iftiralarıyla bu gerçek değiştirilemez; çünkü güneş balçıkla sıvanmaz.

‘SAHİP ÇIKALIM’

“Sevgili işçi kardeşlerim,Gelin bir olalım; gelin hep beraber Lastik-İş sendikasının çatısı altında haklarımıza sonuna kadar sahip çıkalım. Bunu yaparsak işveren bu iradeye saygı göstermek zorunda kalacaktır.Sevgili kardeşlerim,Biz kavga değil barış istiyoruz. Bu nedenle bir an önce işvereni masaya davet ediyoruz. Var olan tüm sorunları çözmeliyiz ve iş barışı içinde yolumuza devam etmeliyiz. O nedenle Arsan Kauçuk işvereninden, işten çıkardığı işçi kardeşlerimizi bir an önce işe geri almasını bekliyoruz.Bir kez daha Arsan Kauçuk işverenini işçilerin sendikal tercihlerine saygı göstermeye ve sendikamızla toplu iş sözleşmesi görüşmelerini başlatmaya çağırıyoruz.Durumu kamuoyunun bilgisine sunar, hepinizin vermiş olduğu desteklerden dolayı sonsuz teşekkür ederim.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!