Ankara ve İstanbul’da ‘Hasta Tutsaklar Serbest Bırakılsın’ Eylemleri

Ankara ve İstanbul'da eylemde olan tutsak yakınları ve hak savunucuları, hasta tutsakların serbest bırakılmasını istedi.

featured
CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 90

Hak savunucuları ve tutsak yakınları Ankara ve İstanbul’da hasta tutsakların durumunu kamuoyuyla paylaşarak, serbest bırakılmalarını istedi.

ANKARA

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 443’üncü haftasında İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara şubesi önünde bir araya geldi. “Tedavi haktır engellenemez, hasta mahpuslar serbest bırakılsın” pankartı açılan eylemde basın açıklamasını İHD Hapishaneler Komisyonu eş sözcüsü Nuray Çevirmen okudu.

8 Mart dolayısıyla kadın hasta tutsakların sorunlarını gündemleştiren Çevirmen, hasta tutsakların sağlık hakkına erişemediğinin altını çizdi. “Kelepçeli muayene, sağlıksız tek kişilik ring araçlarıyla sevkler, yapılmayan ya da aksatılan hastane sevkleri ve daha birçok etkenin yanı sıra 24 saat acil tıp hizmeti zorunlu olan hapishanelerin bunlardan yoksun olması gibi nedenler sağlığa erişimin önündeki engellerdir” diyen Çevirmen, hasta tutsakların infazlarının yakılmasına da tepki gösterdi.

Hasta tutsakların haklarını garanti altına alan yasalara ve uluslararası sözleşmelere uyulmadığına dikkat çeken Çevirmen, hak ihlallerine neden olan yetkililer hakkında da cezasızlık politikasının uygulandığına işaret etti.

Sincan Kadın Kapalı Hapishanesi’nde 14, Kayseri Kadın Kapalı Hapishanesi’nde 15, Eskişehir H Tipi Kapalı Hapishanesi’nde 2, Afyon E Tipi Kapalı Hapishanesi’nde 1 olmak üzere İç Anadolu bölgesindeki 32 kadın hasta tutsağın durumunu kamuoyuyla paylaşan Çevirmen, şöyle devam etti: “Hapishanede tedavisi yapılamayan ağır hasta mahpusların infazları ertelenerek acil tahliye edilmelidir. İnsanlık onuruna aykırı kelepçeli muayene ve tekli ring araçlarıyla sevklere son verilmelidir. Hapishanelerde acil müdahalede sağlık ekipleri bulundurulmalı, revire çıkarılma ve hastane sevkleri hızlandırılmalıdır.”

İSTANBUL

İHD İstanbul Şubesi, 571’inci F oturumunu dernek binası önünde gerçekleştirdi. “Tedavi haktır engellenemez” pankartı açılan eylemde basın açıklamasını Mukaddes Şamiloğlu okudu.

Bu hafta İzmir Aliağa 3 No’lu T Tipi Hapishanesi’nde bulunan yüzde 94 engelli hasta tutsak Ali Kurban’ın durumunu kamuoyuyla paylaşan Şamiloğlu, Kurban’ın kronik böbrek yetmezliği, kalp, hipertansiyon, tüberküloz, mide ülseri hastası olduğunu aktardı.

22 Şubat’ta kalp krizi geçiren ve ameliyat olan Kurban’ın 28 yıldır tutsak olduğuna dikkat çeken Şamiloğlu, hapishane koşullarının Kurban’ın hastalıklarını ağırlaştırdığını dile getirdi. Sürekli hapishaneden hapishaneye sevk edilen Kurban’ın düzenli tedavi ve haftada 3 kere diyalize ihtiyaç duyduğunu kaydeden Şamiloğlu, Kurban’ın tedavisinin sevkler nedeniyle sürekli aksadığına işaret etti.

Kurban’a yüzde 94 engelli olmasına karşın ATK tarafından “hapishanede kalabilir” raporu verilmesine tepki gösteren Şamiloğlu, Kurban’ın yaşamını tek başına idame ettiremediğinin altını çizdi. Şamiloğlu, şöyle devam etti: “Bu ağır tabloya rağmen halen hapiste tutulması Ali Kurban’ın sağlık ve yaşam hakkına ağır tehdit oluşturmaktadır. 571’inci F oturması kapsamında bu hafta, hasta mahpus Ali Kurban ve bütün hasta mahpusların serbest bırakılarak sağlık ve yaşam haklarının korunması için yetkilileri göreve, kamuoyunu duyarlılığa çağırıyoruz.”

Eylem, “Tedavi haktır engellenemez”, “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın” sloganlarıyla son buldu.(ETHA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!