Altın Madenine Karşı Yaşam ve Tarım Alanlarını Savunan Köylüler Barikatı Aştı, İş Makinasını Durdurdu

Aydın’ın Germencik ilçesinin kırsal Dağyeniköy Mahallesi’nde Maden Teknik Arama (MTA) tarafından siyanürle altın aramak için etüt çalışması yapıldığı iddiası, yaşam ve tarım alanlarını korumak isteyen yöre halkının tepkisine neden oldu. Meydanda toplanıp çalışmanın yapıldığı alana yürüyen kalabalık, jandarma barikatını aşıp bir traktör kepçenin lastiklerini kesti. Jandarmalardan bazılarının yaşanan arbede sırasında üniformaları yırtıldı.

featured

Germencik’e 49 kilometre mesafedeki 1200 nüfuslu kırsal Dağyeniköy Mahallesi’nde, iddiaya göre 13 gün önce Maden Tetkik Arama (MTA) tarafından siyanürle altın araması yapılması için etüt sondaj çalışmalarına başlandı. Yaşam ve tarım alanlarını korumak isteyen yöre halkı, bölgede siyanürle altın çıkarılacak olmasının doğaya zarar vereceği gerekçesiyle tepki gösterdi. Bölgede üç gündür eylem yapan yöre halkı ve çevrecilerin sayısı her geçen gün daha da arttı. Eyleme Ziraat Odası Başkanı Şahabettin Çapakçıoğlu, Germencik Çevre ve Doğa Derneği (GERÇED) Başkanı Halil Çetinkaya, Aydın Çevre ve Doğa Derneği (AYÇED) Başkanı Mehmet Vergili de destek verdi.

Bugün öğle saatlerinde köy meydanında toplanan yaklaşık bin kişi, “Bu topraklarda sarı incir kebabı yetişir”, “Bu toprakları 400 yıldır atalarımız işliyor, geçimini sağlıyor”, “İçilesi zeytinyağı bu topraklardan elde edilir” ve “İçme suyumuza siyanür karıştırmayın” yazılı dövizlerle bir kilometre mesafedeki etüt çalışması yapılan bölgeye yürüdü. Jandarma ekipleri barikat kurarak eylemcilerin çalışma yapılan alana girmesini engelledi. Kalabalığın ısrarına rağmen jandarma üç sondaj çalışması yapılan etüt alanına girilmesine izin vermedi.

Barikatı aşıp iş makinesinin lastiklerini kestiler

Jandarmanın köylüleri engellemesi üzerine gerginlik yaşandı. Yöre halkı ve çevrecilerden oluşan eylemciler jandarma barikatını aşarak çalışmalara engel olmak için iş makinelerine doğru koşmaya başladı. Kalabalığa engel olmak isteyen jandarmalardan bazılarının üniformaları, yaşanan arbede sırasında yırtıldı. Yöre halkı etüt alanı girişindeki bir traktör kepçenin lastiklerini kesti.

“Bu toprakları kimseye vermeyeceğiz”

Köylülerden Muammer Salık, “10 gün önce kamyonları gördüm ve ne yaptıklarını sordum. Bana araştırma yaptıklarını söylediler. Ben de hemen köye gelerek herkesi bilgilendirdim. Daha sonrada hep birlikte tepkimizi gösterdik. Gece iş makinelerini getirmişler. Mahallemizde altın madeni açtırmayacağız. Buradan ekmek yiyoruz. İçme sularımızın dibine sondaj çakılıyor. Tepkimiz çok büyük. Asla bu yoldan dönmeyeceğiz. Bu toprakları kimseye vermeyeceğiz. Araştırma dahi yapılmasını istemiyoruz” dedi.

GERÇED Başkanı Halil Çetinkaya da kendilerinin de köylüler gibi bölgeye bir kazma dahi vurulmasını istemediklerini belirterek, “Daha önce jeotermal santrallerini yaparken de aynı oyunu yaptılar. Önce dediler ki biz araştırma yapıyoruz. Sonra bunu gelip şirketlere sattılar. Onlarla uğraşmak zorunda kaldık. Biz bu oyunları bildiğimiz için buna kesinlikle ‘Hayır’ diyoruz. Bu tepkiyi hep birlikte göstereceğiz” diye konuştu.

Köylülerden Ayşe Ustam, “Geçimimizi bahçelerimizden sağıyoruz. Başka hiçbir gelirimiz yok. Sadece zeytin ve incir. Bu köyde doğdum büyüdüm. Mahallemizde altın madeni istemiyoruz” diye konuştu.

Meryem Çetin de, “Dağımıza, taşımıza, toprağımıza ve suyumuza dokunmasınlar. Kimseye zararımız yok. Kimse de bize zarar vermesin. Bizim ağaçlarımızın dallarında zaten altın var. İncir ve zeytinimizden altın akıyor. Bizim altına ihtiyacımız yok” diyerek, tepkisini dile getirdi.

Köylüler ve çevreciler, MTA tarafından etüd çalışmasının yapılmadığını gözlemledikten sonra jandarma eşliğinde mahalleye döndü. (DHA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!