Kazakistan’da Devlet Güçleri Katletmeye Devam Ediyor: Silahlı Çatışmalar Sürüyor

Kazakistan’da önceki başlayan protesto gösterileri, ülkenin en büyük kenti Almatı’da şiddet eylemleri ve silahlı çatışmalara sahne oldu. Kazakistan İçişleri Bakanlığı, şimdiye dek yaklaşık 300 kişinin yaralandığını duyurdu. Bununla birlikte Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) liderleri, ülkeye barış gücü konuşlandırma kararı aldı. Emniyet Sözcüsü Azırbek, onlarca eylemcinin öldürüldüğü söyledi.

featured

ALMATI – Kazakistan’da doğalgaz zammının ardından başlayan protesto gösterileri, ülkenin en büyük kenti Almatı’da şiddet eylemlerine dönüştü. Kentte gece boyunca silahlı çatışmalar yaşandı.

Kazakistan İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, güvenlik güçleri ve protestocular arasında yaşanan çatışmalarda, dokuz polis ve askerin öldüğü, yaklaşık 300 kişinin yaralandığı belirtildi.

KGAÖ’DEN ‘BARIŞ GÜCÜ’ ADI ALTINDA MÜDEHALE

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün (KGAÖ), Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev’in konuyla ilgili talebi üzerine Kazakistan’a barış gücü göndermeye karar verdiğini söyledi. Dış müdahale dahil, Kazakistan’ın ulusal güvenliğine ve egemenliğine yönelik tehditlerin göz önünde bulundurulduğunu belirten Paşinyan, “KGAÖ Kolektif Güvenlik Konseyi, Kolektif Güvenlik Anlaşması’nın 4. maddesi uyarınca Kazakistan’daki durumu normalleştirmek ve istikrara kavuşturmak için KGAÖ’nün kolektif barış gücünü sınırlı bir süre için bu ülkeye göndermeye karar verdi” dedi.

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’da Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Komitesi Başkanı ve Komünist Parti vekili Leonid Kalaşnikov da, “Kazakistan’daki KGAÖ güçleri, esas olarak tesislerin ve altyapının güvenliğini sağlamak için kullanılacak” dedi.

Ülke genelindeki protestocuları “uluslararası terörist çeteler” diye nitelendiren Tokayev, “Yurt dışında ciddi eğitimden geçtiler. Kazakistan’a saldırıları, dış müdahale olarak değerlendirilebilir ve değerlendirilmeli de. Bu bağlamda, Kolektif Güvenlik Anlaşması’na dayanarak bugün, Kazakistan’a terör tehdidinin üstesinden gelmesinde yardımcı olmaları için KGAÖ ülke liderlerine başvurdum” demişti.

Rusya Savunma Bakanlığı, RF Silahlı Kuvvetlerinin ilk birimlerinin Kazakistan’a transferinin görüntülerini yayınladı.

İNTERNET YASAĞI GETİRİLDİ

Devlet televizyonunun yaptığı açıklamada, Kazakistan Ulusal Bankası’nın çalışanlarının güvenliği için ülkedeki bankalarda çalışmayı askıya almaya karar verildiği ve Orta Doğulu havayolları FlyDubai ve Air Arabia ise Almatı’ya uçuşlarını da iptal edildiği bildirildi. Rus haber ajansı Tass’ın haberine göre ise Almatı’da erken saatlerde internet erişim yasağı getirildi.

NE OLMUŞTU?

2 Ocak’ta ülkenin Hazar Denizi kıyısındaki Mangistau eyaletine bağlı Janaözen kentinde araba sürücüleri LPG fiyatına yapılan zammı protesto etmeye başladı. Kentin anayollarını kapatan sürücüler LPG fiyatının litre başına 120 Tengeden 60 Tengeye indirilmesini istedi.

Protesto daha sonra eyaletin merkezi olan Aktau şehrine sıçrayarak göstericiler valilik binasının yer aldığı meydana toplandı. Ardından bölgedeki büyük petrol sahalarında çalışan işçiler de gösterilere destek verdi. Kısa sürede Kazakistan’ın tüm petrol ve doğal gaz rezervlerinin bulunduğu batı kesimindeki Aktau başta olmak üzere Atırau, Aktöbe ve Oral şehirlerinde düzenlenen destek amaçlı gösteriler ülkenin diğer kesimlerine yayıldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!