‘AKP Döneminde 53 Bin 425 Kişi İntihar Etti, Açlık Sefalet Artıyor’

HDP hazırladığı zam raporuyla Türkiye ekonomisinin açlık ve sefalet noktasına getirildiğine dikkat çekti. AKP’nin iktidara geldiği 2002 ile 2019 yılları arasında 53 bin 425 kişinin intihar ettiğini hatırlatan HDP, geçim zorluğu nedeniyle intiharlardaki artışa işaret etti.

featured

İSTANBUL – HDP ekonomi komisyonu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçildiği günden bugüne yapılan zamlarla ilgili hazırladığı raporunu açıkladı. Yeni sistemin Türkiye ekonomisini açlık ve sefalet noktasına getirdiği vurgulanan raporda, geçim zorluğu nedeniyle intiharlardaki artışa da dikkat çekildi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ VE SEFALET 

Partinin ekonomi komisyonundan sorumlu HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan ile komisyon üyeleri Erol Katırcıoğlu, Serpil Kemalbay ve Necdet İpekyüz tarafından Meclis’te düzenlenen basın toplantısında açıklanan rapora göre, ‘başkanlık sistemi’ Türkiye ekonomisini açlık ve sefalet noktasına getirdi.

‘ENFLASYON, İŞSİZLİK, YOKSULLUK, CARİ AÇIK REKOR KIRDI’ 

Raporda, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin uygulanmaya başlandığı 2018 Temmuz ayı itibariyle enflasyon, işsizlik, döviz kuru, cari açık ve yoksulluk tarihi rekorlar kırdığı belirtilerek, “Her ne kadar TÜİK en son enflasyon rakamını %14,60 olarak açıklasa da piyasa fiyatları gerçek enflasyonun %30-40 aralığında olduğunu bize göstermektedir” denildi.

GIDA ÜRÜNLERİNDE YÜZDE 214’E VARAN ZAMLAR

Pek çok ürün ve hizmetin fahiş biçimde zamlandığı vurgulanan raporda, “Örneğin yeni sisteme geçildiğinden beri buğday unu yüzde 214, mercimek yüzde 184, fasulye yüzde 149, tuz yüzde 104, makarna ve süt yüzde 100, elektrik yüzde 71,7, doğalgaz yüzde 64,1 oranında zamlanmıştır” bilgisi paylaşıldı.

‘GEÇİM ZORLUĞU NEDENİYLE İNTİHARLAR ARTTI’

TÜİK’in verilerine yer verilen raporda, AKP’nin iktidara geldiği 2002 ile 2019 yılları arasında 53 bin 425 kişinin intihar ettiği hatırlatıldı, “AKP döneminde en çok intihar ise Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişle birlikte 2019 yılında yaşandı. 2019’da 3 bin 406 kişi intihar etti” bilgisi paylaşıldı. Raporun devamında, geçim zorluğu nedeniyle intihar artışlarına ilişkin şu bilgiler paylaşıldı:

20’Lİ YAŞLARDAKİ ANNE BABANIN İNTİHARI… 

Sadece 2021 yılı ocak ayı içerisinde, işsizlik, geçim sıkıntısı gibi ekonomik nedenlerle dokuz yurttaş intihar girişiminde bulunmuş ve beş yurttaş hayatına son vermiştir. 1-13 Şubat 2021 tarihleri arasında ise 9 yurttaş intihar girişiminde bulunmuş ve yedi yurttaş hayatına son vermiştir.

GEÇİM ZORLUĞUNDAN İNTİHAR EDEN SAYISI

Hatırlanacağı üzere yakın zamanda İstanbul’da ekonomik sıkıntılarla boğuşan henüz 20’li yaşlardaki Elvan ve Enver Demir çifti, 11 Şubat günü, 1,5 yaşındaki çocuklarını bir yakınlarına bırakarak hayatlarına son vermişti.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!