89 Cana Mâl Olan Galeria Sitesi Müteahhitleri ve Sorumlularına 22 Yıl Hapis İstemi

Amed’de, 89 kişinin hayatını kaybettiği Galeria Sitesi ile ilgili hazırlanan iddianame kabul edildi. İddianamede, yıkılan sitenin müteahhitleri ve firmanın inşaat sorumluları hakkında 22 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası istendi.

featured

AMED/DİYARBAKIR – Maraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden etkilenen kentlerden Amed’de, 89 kişinin yaşamını yitirdiği Diyar Galeria Sitesi ile ilgili iddianamede tamamlandı.

Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi, 15 günlük inceleme süresinde hazırlanan ilk bilirkişi raporunda, deprem yönetmeliğini hazırlayanlar, bina kolonlarını kestiği iddia edilenler, mühendis, mimar ve çevredeki yapılara da sorumluluk pay edilirken, ikinci raporda bunlara değinilmemesi ve sadece müteahhitlerin sorumlu tutulmasındaki çelişki nedeniyle iddianameyi savcılığa iade etmişti. Savcılığın üst mahkeme Diyarbakır 12’nci Ağır Mahkemesi’ne yaptığı itiraz kabul edildi ve iddianame yeniden Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Diyarbakır 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi de iddianameyi kabul etti.

22 YIL HAPİS İSTEMİ

İddianamede, müteahhitler Sedat Eser, Mehmet Şirin Yiğit, Şeyhmus Yiğit, inşaat mühendisi fenni mesul Tevfik Demir ile haklarında yakalama kararı bulunan M. E, H. M. Y. ve İ. H. Y. hakkında “Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olma” suçundan 22 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası istendi.

BİLİRKİŞİ RAPORUNA ATIFDA BULUNULDU

İddianamede, bilirkişi raporunda yer alan “Binanın yapı ruhsatlarının gerekli ekleri olan mimari, statik betonarme ve tesisat projeleri tam olmadan düzenlenmiş olması, temel üstü vizesi alınmadığı halde inşaata devam edilmesi, binada yapılan mühürleme sonrası resmi izin olmadan inşaata devam edilmesi, ruhsat eki projelere uygun olarak yapılmaması, mevcut beton ve donatı özelliklerinin 1995 tarihli ek onaylı statik betonarme projede öngörülen beton sağlamamasından fenni mesulün ve müteahhitlerinin sorumlu olduğu görüş ve kanaatlerine varılmıştır” ifadelerine yer verildi.

İddianamede, ayrıca şüphelilerin binaların yıkılmasına neden olan imalattan sorumlu oldukları, üzerlerine düşen görev ve yükümlülükleri yerine getirmedikleri, mesleki bilgi, birikim ve tecrübe dikkate alındığında öngörülebilen bu netice bakımından dikkat ve özen yükümlülüklerine aykırı hareket ettikleri tespit edildiği belirtilerek, “Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olma” suçundan cezalandırılmaları istendi.

‘KOVUŞTURMAYA YER YOK’ KARARI

İddianamede, soruşturma sürecinde tutuklanan ve Nöbetçi 2. Sulh Ceza Hakimliğince tutuklulukta geçirdikleri süre ve delillerin toplanmış olması gerekçe gösterilerek, tahliye edilen Bahattin Yıldırım, Ender Tazgel, Mehmet Tazgel, Muhammed Aziz Kadri Özyıldız, Nihat Yıldırım, Rojhat Şenyiğit ve Selahattin Özyıldız’ın aralarında olduğu 20 şüpheli hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!