30’u Çocuk 85 Kürt Mülteci Ölüme Terk Edildi

Türkiye'den Yunanistan'a sığınmak isteyen 85 İranlı Kürt mülteci, tekne motorunun bozulması üzerine Ege Denizinde mahsur kaldı. Zakintos adası açıklarındaki tekne rüzgar ve akıntının etkisiyle sürüklenmeye devam ederken, Yunan sahil güvenlik ekipleri mültecileri kurtarmak için bir şey yapmayarak ölüme terk etti.

İSTANBUL – Türkiye’den Yunanistan’a geçmek isteyen 30’u çocuk 85 İranlı Kürt mülteci, bulundukları tekne bozulmasının ardından Ege Denizinde ölüme terk edildi.

Dört günü aşkın süredir denizde olan ve Yunanistan’a ulaşmaya çalışan Kürt mültecilerin bulunduğu teknenin motoru bu sabah bozuldu. Kaptan tekneyi filikayla terk ederken, rüzgar ve akıntının etkisiyle sürüklenen mültecilerin bulunduğu tekne karadan giderek uzaklaştı.

Kürt mülteciler Yunan sahil güvenlik ekiplerine ulaşmalarına rağmen yardıma gidilmedi. Yunanistan’a sığınmacı başvurusu yapmak istediklerini söyleyen mülteciler, Türkiye’ye gönderilirlerse zorla İran’a yollanmaktan korktuklarını söyledi.

Bölgedeki bağımsız araştırmacılar, teknenin etrafında Yunan sahil güvenlik ekipleri bulunduğunu ve Yunanistan’ın durumun farkında olduğunu ancak ısrarla mültecileri kurtarmayarak ölüme terk ettiklerini vurguladı. İnsan hakları savunucusu teknedeki mültecilerin kurtarılması ve iltica başvurularının kabul edilmesi çağrısında bulundu. İnsan hakları savunucuları, İranlı Kürt mültecilerin geri gönderilmesi durumunda ölümle karşı karşıya olduklarını belirtti.(etha)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!