Akkuyu’da Sular Durulmuyor: 500 İşçi İşten Çıkarıldı

Akkuyu Nükleer Santrali’nde düşük zam dayatmasına itiraz eden yaklaşık 500 işçi işten çıkarıldı.

MERSİN – Akkuyu Nükleer Santrali’nde Aydıner İnşaat’a bağlı çalışan ve yüzde 23 zam dayatmasını kabul etmeyen yaklaşık 500 işçiye, sözlü olarak işten çıkarıldıkları bildirildi.

Rus devlet şirketi ROSATOM, Türkiye merkezli 5’li çete olarak bilinen yandaş sermaye çevresine ait IC İÇTAŞ’la sözleşmesini iptal edip yerine Rusya merkezli TSM ile sözleşme imzalamıştı. Bu hamleyle tartışmaların odağında olan Akkuyu Nükleer Santrali’nde emek sömürüsü açısından ise değişen bir şey olmadı.

İŞÇİLER İŞ BIRAKTI

Yüzde 35 zam talep eden işçiler, patronun yüzde 23’lük zam teklifini reddetti ve koğuşlardan çıkmayarak iş bıraktı. Yaklaşık 1700 işçinin çalıştığı Aydıner İnşaat’ta 2 gündür çalışmayan işçilerden 500’üne bugün işten çıkarıldıkları bildirildi. İşten çıkarıldıkları henüz resmi olarak bildirilmeyen işçilerin bekleyişi sürüyor.

TSM, işçilerin ücretlerine yüzde 35 zam yapılacağını duyurmuştu. TSM dışındaki firmalarda çalışan işçiler de aynı oranda zam talep etmişti. Aydıner İnşaat A.Ş. ise işçilere yüzde 23 zam teklif etmişti. İşçiler bu zammı kabul etmeyince baskılar başlamıştı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!