Yurtiçi Kargo Davasında İşçilerin İşe İadesi ve Sendikal Tazminat Kararı Çıktı

İstanbul 33. İş Mahkemesi üç ayrı davada yedi Yurtiçi Kargo çalışanını işe iade etti ve işvereni sendikal tazminata mahkum etti.

featured

İSTANBUL – Tüm Taşıma İşçileri Sendikası’nın (TÜMTİS) örgütlenme çalışması yürüttüğü Yurtiçi Kargo’da sendikaya üye oldukları için işten çıkarılan yedi işçiyle ilgili görülen işe iade davası kazanımla sonuçlandı.

18 Kasım’da İstanbul 33. İş Mahkemesi Ekrem Gül ve Öner Gül isimli çalışanların açtığı davada işçilerin işe iadelerine, bir yıllık brüt ücretleri tutarında sendikal tazminata ve 4 aylık boşta geçen süre ücretlerinin ödenmesine karar verdi.

İstanbul 33. İş Mahkemesi yine Emrah Şahin, Adem Gül ve Yılmaz Takmaz’ın açtığı davayı 24 Kasım’da karara bağladı. Mahkeme benzer şekilde işçilerin işe iade edilmelerine, bir yıllık brüt ücretleri tutarında sendikal tazminata ve 4 aylık boşta geçen süre ücretinin ödenmesine karar verdi.

Gürkan Demir ve Murat Kızılyıl’ın açtığı davada İstanbul 33. İş Mahkemesi yine 23 Kasım’daki duruşmada aynı karara hükmetti.

İşe iadeleri hükmedilen ve tazminat kazanan işçiler taşeronda çalışıyordu. Mahkeme kararlarıyla birlikte Yurtiçi Kargo’nun paravan şirketler aracılığı ile muvazaalı bir şekilde işçi çalıştırdığı bir kez daha tescillenmiş oldu. Yine mahkeme kararıyla Yurtiçi Kargo’nun sendika karşıtı tutumu bir kez daha kanıtlandı.

DAVALAR BİRER BİRER SONUÇLANIYOR

Bugüne kadar sonuçlanan 12 davada mahkemeler Yurtiçi Kargo’nun hileli yollara başvurduğunu, işçilerin haksız ve hukuksuz bir biçimde işten çıkardığını tescil etmiş oldu.

Daha önce Veysel Dönmez (İstanbul 28. İş Mahkemesi), Serkan Sarıkaya, Celal Şimşek (İstanbul 23. İş Mahkemesi), Yılmaz Takmaz, Emrah Şahin, Adem Gül, Ekrem Gül ve Öner Gül’ün (İstanbul 33. İş Mahkemesi) açtıkları davalarda mahkemeler sendikal tazminata, Bayram Saçlı, Murat Kızılyıl, Hüseyin Aşkın ve Gürkan Demir’in (İstanbul 24. İş Mahkemesi) açtıkları davalarda da mahkeme işe iade tazminatlarına hükmetmişti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!