‘Yetersiz Önlemlerden Kaynaklı İşçiler Hayatını Kaybediyor’

Tuzla'daki boya fabrikasında meydana gelen patlama ile ilgili açıklama yapan ATO Genel Sekreteri Dr. Metehan Akbulut, “Sorumluluk işletmenin ruhsatsız çalışmasına izin veren, denetlemeyen, 6331 sayılı yasa ile işçi sağlığı hizmetlerini piyasalaştıran, taşeronlaştıran iktidardadır” dedi.

featured

ANTALYA – Türk Tabipleri Birliği (TTB) İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Kol Başkanı aynı zamanda Antalya Tabip Odası (ATO) Genel Sekreteri Dr. Metehan Akbulut, İstanbul Tuzla’daki bir fabrikada 3 işçinin yaşamını yitirmesine dair yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Çok tehlikeli olan boya sanayisinin bu şekilde bitişik nizam inşa edilmesi fabrikalarda üretim yapılmasına izin verilmesi akıl alır gibi değil. Bu durum çalışma alanının ne kadar başıboş, denetimsiz bırakıldığının bir göstergesidir. Sorumluluk işletmenin ruhsatsız çalışmasına izin veren, denetlemeyen, 6331 sayılı yasa ile işçi sağlığı hizmetlerini piyasalaştıran, taşeronlaştıran iktidar temsilcilerindedir. 6331 sayılı Yasa yürürlükten kaldırılmalı, emek ve meslek örgütleriyle, üniversitelerle birlikte, işçilerin sağlığını ve güvenliğini merkeze koyan, mesleki sağlık etkileşimlerini araştırarak, gerçekten meslek hastalıklarını görünür kılan, İşyeri Hekimleri ve İş Güvenliği Uzmanlarının mesleki bağımsızlıklarını ve iş güvencelerini koruyan kamusal bir zihniyetle yeniden düzenlenmelidir.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!