Van 1 Mayıs’ı Musa Anter Parkı’nda Gerçekleştirilecek

Van'da bulunan Musa Anter Parkı'nda yarın yapılacak 1 Mayıs bölgesel mitinginde taleplerini haykıracaklarını belirten sendika temsilcileri, tüm kesimleri kutlamalara çağırdı.

featured

VAN – Van’da yarın yapılacak 1 Mayıs bölge mitinginin hazırlıkları tamamlandı. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Wan Barosu, Wan-Colemêrg Tabip Odası, Diş Hekimleri Odası ile Türk Mimar ve Mühendisler Odası Birliği (TMMOB) öncülüğünde “Emek bizim söz bizim” şiarıyla yapılacak mitingin adresi Musa Anter Barış Parkı. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tülay Hamitoğulları, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ve KESK Eş Genel Ahmet Karagöz mitingde birer konuşma yapacak. Sanatçılar Fazıl Demir, Koma Janya ve Babetna da mitingde sahne alacak.

‘ÖZGÜRLÜĞÜ HAYKIRALIM’

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Genel Sekreteri Ferit Ceylan, yarınki mitingde işçilerin taleplerini ve çözüm önerileri haykıracaklarını belirtti. Ceylan, “Ezilenler, yoksullar, işsizler, ataması yapılmayan öğretmenler, işçiler, köylüler, çiftçiler, esnaflar, asgari ücretliler… Yani bu ülkenin ezilen bütün halklarını bu alana bekliyoruz. Hep birlikte 1 Mayıs alanlarını özgürleştirelim” diye konuştu.

Tarım Orkam-Sen Genel Başkanı Serap Baysal, kadınların emeğinin her alanda sömürüldüğünü ve böylesi bir dönemde 1 Mayıs’ı karşıladıklarını ifade etti. Baysal, “Pandemi sürecinden sonra kadınlar kolay iş gücü olarak görüldü. İlk işten çıkarılan kadınlar oldu, cinsiyet tanımları yapılarak kadınları evlere hapsetmeye çalıştılar. Kadın kırımına, ekolojik kırımına, çocuk tecavüzlerine karşı yarın alanlarda özgürlüğü beraber haykıralım” diye kaydetti.

Kadınların “jin, jiyan, azadî” sloganı etrafında kenetlenerek 1 Mayıs’ta alanlarda olması gerektiğini söyleyen Baysal, “Kadınlar olmadığı zaman hayatın her alanı bir talana dönüşüyor. Bütün kadın arkadaşlarımızı bu şiarla alanlara bekliyoruz” dedi.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Genel Örgütleme Sekreteri İzzet İldeş ise, “Bütün halkları 1 Mayıs’ta taleplerimizin etrafından kenetlenmeye ve örgütlenmeye çağırıyoruz. Umudu büyütmek ve mücadeleyi örgütlemek için yarın bütün halkımızla beraber Wan’da buluşalım” şeklinde konuştu.

Kültür Sanat Sen Genel Başkanı Ahmet Özbek de 1 Mayıs’ın bütün ezilenlerin bayramı olduğunu vurguladı. Özbek, “yoksulluk ve sömürüden kurtulmak için” tüm kesimleri 1 Mayıs alanına çağırdı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!