Urfa’da 1 Ayda 7 İş Cinayeti

Urfa Tabip Odası, kentte son bir ayda 7 işçinin iş cinayetinde yaşamını yitirdiğini belirterek, “OSGB, iş verenler ve hizmet yürütücüleri yaşanan problemlerin asli sorumlularıdır” açıklaması yaptı.

featured
URFA – Urfa Tabip Odası, kentte son dönemde artan iş cinayetlerine dair yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, bir günde 2 işçinin iş cinayeti sebebiyle yaşamlarını yitirdiği, son bir ayda da toplam 7 işçinin yaşamını yitirdiği aktarıldı. Açıklamada, “İlimizde giderek artan ölümlü iş kazalarının tesadüf olmadığını iyi biliyoruz. Prosedürleri yerine getirmek adına kağıt üzerinden hizmet vermek, bu cinayetlerdeki asıl nedendir. Hizmet veren başta Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri (OSGB), iş verenler ve hizmet yürütücüleri yaşanan problemlerin asli sorumlularıdır” denildi.
TALEPLER
Açıklamada şu talepler sıralandı:
“* 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu amacına uygun olarak değiştirilmelidir.
* İş güvenliği uzmanlığı sistemi kamu eliyle sağlanacak şekilde yeniden yapılandırılmalı, hizmetin piyasalaştırılmasına son verilmelidir.
* Denetim mekanizmaları bağımsız organizasyonlar olarak planlanmalı ve güçlendirilmelidir.
* İş kazaları ve cinayetlerinin sorumlularına yaptırım uygulanmalı, işveren, ilgili kamu görevlileri ve sorumlular hakkında yargı süreçleri bağımsız bir şekilde işletilmelidir.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!