‘Ula’nın Ölümünden AKP ve Patron Sorumlu’

Çalıştığı fabrikada yaşamını yitiren Ula Kerem’in ölümünden AKP ve işverenlerin sorumlu olduğunu belirten Tarsus Kadın Platformu, “Çocukların çalıştırılmasına son verilsin” dedi.

featured

MERSİN – Tarsus Kadın Platformu, 15 Kasım’da çalıştırıldığı narenciye paketleme fabrikasında makinaya kapılarak yaşamını yitiren 15 yaşındaki Suriyeli Ula Kerem’e ilişkin açıklama yaptı. Yarenlik alanda yapılan açıklamaya, “Çocuk işçiliğine son verilsin ve yasaklansın” pankartı ile “Çocukları öldüren düzeniniz batsın”, “Çocuktan işçi olmaz” dövizleri taşındı. Açıklamada, sık sık “Susma haykır çocuk işçiliğine hayır” ve “Çocukların yeri fabrika değil” sloganları atıldı.

OLAYIN SORUMLULARI 

Platform adına açıklama yapan Çiğdem Serin, Ula’nın ülkesinde çıkarılan savaş sonucu Tarsus’a göç etmek zorunda kaldığını belirterek, “Bu düzen Ula Kerem’i aramızdan aldı. Öfkeliyiz” dedi. Cinayetin sorumlusunun çocuk işçiliğinin artmasına neden olan AKP ve kar hırsıyla çocukların yaşamlarını tehlikeye atan işverenler olduğuna vurgu yapan Serin, “Binlerce çocuğun yaşamı tehlikeye atılıyor ve gelecekleri yok ediliyor” diye konuştu.

ÇOCUK HAKLARI 

Türkiye’de en az 2 milyon “çocuk işçinin” olduğuna dikkati çeken Serin, son 8 yıldaki kayıtlara göre en az 513 çocuk işçinin yaşamını yitirdiğini söyledi. Çocuk işçiliğine son verilmesi gerektiğinin altını çizen Serin, gerekli denetimlerin yapılması gerektiğini ve Anayasa ve uluslararası sözleşmelerle belirlenen haklarının korunması gerektiğine vurgu yaptı. İş cinayetlerindeki cezasızlık politikasına dikkati çeken Serin, “Ula Kerem’i aramızdan alan bu cinayetin sorumluları yargılanmalıdır. Failler hesap vermelidir” dedi. Çocukların fabrika değil okul ve parklar olması gerektiğini söyleyen Serin, çocuk işçiliğine son verilmesini talep etti.(ma)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!