İSTANBUL – İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ), Murat Danacı adlı işçi, 5 Mayıs 2017 tarihinde cam silerken alınmayan işçi güvenliği tedbirliği sonucu düşerek hayatını kaybetti.

8 İşçiye 1 Kemer, ‘Onunda Bağlanacak Yeri Bulunamadı’

Danacı ile birlikte çalışan S.A. adlı bir işçi, 8 işçiye 1 emniyet kemeri tahsis edildiği ancak o kemerin de bağlanacak yerinin bulunmadığını söyledi. Bir başka işçi ise kendilerine baret dahi verilmediğini söyledi.

Yargılama sonrası 22’nci Asliye Ceza Mahkemesi, Grand Paşa Turizm’in patronu Hakim Lokman Karahan’ı asli kusurlu buldu. Kazanın öngörülebilir ve önlenebilir olduğuna kanaat getiren mahkeme, taksirle bir kişinin ölümüne neden olma suçundan Karahan’a 4 yıl hapis cezası verdi.

İlgili Haber:  Ahmet Atakan Davasında Polisler Korunuyor

Günlüğü 20 Lira Para ‘Cezası

Sözde yargılama sürecinde, Karahan’ın ‘olumlu’ tavırlar sergilediği iddia edilerek cezası 3 yıl 4’a indirildi. Bu ceza da, “Sanığa verilen hürriyeti bağlayıcı cezanın suçun işleniş biçimi, şahsi, sosyal ve ekonomik durumu ve sabıkasız oluşu göz önüne alınarak” günlüğü 20 liradan 24 bin 300 lira adli para cezasına çevrildi.

Danacı ailesi, bu duruma isyan etti ve istinaf yoluna gitti. Ancak İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 19’uncu Ceza Dairesi, asliye mahkemesinin verdiği cezayı onadı.

İlgili Haber:  İmam Hatip Lisesi'nde İş Cinayeti

Sermaye devletinin adaleti şaşmaz biçimde patronları koruyor

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 19’uncu Ceza Dairesi, Torun Center’da 10 işçinin göz göre göre ölüme gittiği iş cinayetinde 9 kişiye verilen 60 bin 800’er liralık para cezasını da onamıştı.

Böylece sermaye devletinin adaleti, birkez daha işçilerin hayatını hiçe sayarak şaşmaz biçimde patronları korudu.