TÜMTİS, Yemeksepeti’ne Seslendi: Sendika Hakkını Tanıyın!

TÜMTİS, Yemeksepeti'ne "Sendika üyesi işçilere yönelik 'Ya sendikan istifa et ya da işi bırak' baskısına son verilmesi, işçilerin anayasal hakkına saygı gösterilmesi konusunda uyarıyoruz" diye seslendi.

featured

İSTANBUL – Yemeksepeti’nde dağıtımcı kurye ve depo elemanı olarak çalışan işçilerin çalışma koşullarını iyileştirmek, insanca bir yaşam sürdürebilmek için anayasal haklarını kullanarak TÜMTİS’e üye olmaya başladı. TÜMTİS Merkez Yönetim Kurulu, şirket yönetiminin çeşitli yöntemlerle işçilerin sendika hakkını engellemeye çalıştığını, sürgün, istifa, mobbing, işten atma ve işyerinin nace kodunu değiştirmeye başvurduğunu belirtti. TÜMTİS, tüm bunlara rağmen 8 Temmuz’da Çalışma Bakanlığından yetki tespit belgesi aldıklarını ifade etti.

Ancak şirket yönetiminin TİS masasına oturmak yerine yetkiye itiraz ettiğini belirten TÜMTİS açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Yemeksepeti, işçilerini düşük ücretlerle, günlük 8 saati aşan, hatta bazen 13-14 saati bulan çalışma sürelerine tabi tutarak çalıştırmaktadır. Üstelik kanuna aykırı uygulamalarla uzun sürelerle çalıştırdığı işçilerin fazla mesai ücretlerini de türlü bahaneler ileri sürerek ya hiç ödememekte ya da eksik ödemektedir. Performans dayatması ve hız baskısı nedeniyle işçiler iş güvenliğini tehdit eden riskleri göze alarak çalışmaktadır. Gün boyunca bir yarış halinde siparişleri yetiştirmeye çalışan motor kuryeler, saatte 4 paket teslim etmek zorunda bırakılmaktadır. Siparişlerin teslimatı için belirlenen sürenin 15 dakika ile sınırlandırılması nedeniyle trafikteki riskler ölümcül boyutlara varmaktadır. Ve ne yazık ki meydana gelen kazalar nedeniyle yaşamını yitiren işçiler olmaktadır.”

Patronu sendika karşıtı tutumundan vazgeçmeye çağıran TÜMTİS, “Sendika üyesi işçilere yönelik ‘Ya sendikan istifa et ya da işi bırak’ baskısına son vermesi, işçilerin anayasal hakkına saygı göstermesi konusunda uyarıyoruz. Aksi halde meşru, yasal ve demokratik bütün haklarımızı sonuna kadar kullanmaktan çekinmeyeceğiz. Emekten yana tüm sendikaları, kurum ve kişileri sendikamızda örgütlenen Yemeksepeti işçileriyle dayanışmaya çağırıyoruz” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!