TÜMTİS ile UPS Kargo Arasında TİS İmzalandı

tumtis-1200x900
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk-İş’e bağlı TÜMTİS ile UPS Hızlı Kargo Taşımacılığı A.Ş. arasında devam etmekte olan ve 1.600 çalışanı ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlandı.

İşyerlerinde yapılan genel üye toplantılarının tamamlanmasından sonra 12 Mart 2021 tarihinde 1.600 üye adına TÜMTİS’in UPS Kargo ile TİS’i imzaladığını açıklayan sendika sözleşmeye ilişkin, ‘TİS sonucunda; ücretlerde yüzde 25 oranında artış sağlandı. İkinci yıl ücretlerine ise enflasyon artış oranında zam yapılacak. Ancak, asgari ücret artış oranının daha yüksek olması halinde ikinci yıl ücretleri, asgari ücret artış oranında zamlanacak’ bilgisini verdi.

TÜMTİS’ten yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

‘İmzalanan TİS ile ücret artışının yanı sıra; 0-2 yıl arası kıdemi olan işçilere 40, 2-5 yıl arası kıdemi olan işçilere 45, 5 yıldan fazla kıdemi olan işçilere 60 günlük ücretleri tutarında ikramiye ödemesi yapılacak. Servis hakkından ve ihtiyaç doğması halinde avukat tutma dahil, işverenin hukuki yardımından yararlanan, giyim ve koruyucu eşya yardımı alan üye işçilerin; yemek, evlenme, doğum, ölüm ve sakatlanma, öğrenim, yakacak yardımlarında, yol harcırahlarında enflasyon oranında artış sağlandı. Hafta da 5 gün çalışmanın olduğu tek kargo firması olan UPS Kargoda, imzalanan TİS ile hafta sonu, bayram ve genel tatil çalışmalarında ücretlerin yüzde 100, fazla mesailerin ise yüzde 60 zamlı olması sağlandı.

Çok düşük ücretle, fazla mesai bile ödemeden günde 10-12 saat işçi çalıştıran sendikasız kargo firmalarının haksız rekabetine, örgütlü olduğumuz işyerleri üzerinde yarattıkları baskıya rağmen, üyelerimizi hiçbir hak kaybına uğratmadan başarılı bir TİS imzaladık. Yüzde 14,60 olarak açıklanan enflasyon artış oranının üzerinde yüzde 25 ücret artışıyla ve bütün sosyal haklarda da enflasyon oranında artış sağlanarak imzalanan başarılı TİS’in bütün kargo işçilerine hayırlı olmasını temenni ediyoruz.’

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!